- 61 - en kar. Niet om de afstand een ieder was toen nog lopen gewend maar wegens het gemis aan terreinkennis, dat de medicus stellig in de wildernis zou hebben doen verdwa len 16. Het eenzame boerderijtje ontving een passende naam: 'En boven de deur van de woning van mijn, 'Leest men 'Het huisje in de Woestijn". Na de dood van de Heer Borski II in 1881, wordt Willem Borski III, zijn zoon, eigenaar van Elswout met het Zwarte Veld. Al spoedig wordt diens gezondheidstoestand slechter. Wel haast onafgebroken vertoeft hij te Bad Ems, Aix-les-Bains en nog later te Cannes in het milde Zuidfranse klimaat. Met de rentmeester, mijn grootvader, wordt een drukke correspon dentie gevoerd over alles wat Elswout raakt: 'Ik heb eerbied voor alles wat Elswout betreft, ik heb er tijd, moeite en geld voorover'. In 1882 begint de bouw van het nieuwe huis en de orangerie naar de tekeningen van de architect C. Muysken, die ook de plannen voor twee enorme stalgebouwen en koets huizen ontwierp. De parkaanleg zal worden herzien door de vermaarde tuinarchitect E. Petzold, een leerling van de wat zonderlinge vorst Von Pückler-Muskau 17. Petzold werkte ook voor de Russische tsaar. Wegens zijn reeds ver gevorderde leeftijd werd hij bij het ontwerpen en tekenen der plannen voor Elswout terzijde gestaan door de jonge Leonard A. Springer, die mij eens vertelde, welk een moeite het hem heeft gekost Petzold, die nimmer op Elswout is ge weest doch alle gegevens omtrent het terrein aan Springer moest ontlenen, te overtuigen van de onjuistheid 'vergezich ten' te projecteren op het Westen, onkundig als hij was van de in deze kuststreken overheersende en vernielende weste lijke winden, die mantelingen aan de zeezijde om de buiten plaatsen hier tot een gebiedende eis maken. De vijvers om het huis zouden worden gedempt. Borski, evenals zijn vader, lijdende aan rheumatiek, vreesde de dampen van het stil staande water. Later werd dit plan verworpen en een water- verversingssysteem bedacht met behulp van het steeds toe vloeiend duinwater. De jacht, de vinkerij en wat niet al, hebben zijn intense belangstelling. 'Al Uw mededeelingen omtrent Elswout c.a. waren mij veel waard, was ik er maar!' Eind December 1883

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1956 | | pagina 93