69 Vuchterheide vergelijken. Het verdedigingsstelsel om Bever wijk heeft bestaan uit 26 lunetten, die elk een nummer dragen. De met oneven nummers getekende liggen vooraan, terwijl die met de even nummers iets achterwaarts geplaatst zijn in de intervallen (met uitzondering alleen van de no's 24, 25 en 26). De meest Westelijke, tevens de grootste, was de no. 1. Deze lunet was indertijd aangelegd op een stuk terrein, dat toebe hoorde aan een bekende figuur uit onze Vaderlandse geschie denis, aan Gijsbert Karel van Hogendorp, die toen bewoner was van het nabijgelegen huis Adrichem. De werken der tweede linie zijn aangelegd in de vorm van een pijlpunt ('flèche') en zij bestaan uit een hoofdwal in keper-vorm, die op de uiteinden voorzien is van een enigszins naar binnen gericht verlengstuk van die wal. Deze verlengstukken zijn nog iets lan ger dan de benen van de keper. Daarentegen vertoont bij de 'posten' der voorste linie de wal geen gebroken lijn. Hier ligt de wal ongeveer half-cirkelvormig naar binnen omgebogen. De keel van beide soorten van werken is geheel geopend ge construeerd, met dien verstande natuurlijk, dat men deze voor een belangrijk deel door rijen van palissaden afgegren deld gedacht heeft. De lunetten van de eerste of voorste linie zijn elk voorzien van drie geschutsopstellingen, elk met een oprit. In die van de tweede verdedigingslijn is alleen vooraan, precies in de as, een geschutsopstelling gebouwd. Tussen of terzijde van deze plaatsen voor de kanons zijn banketten aangebracht ter rang schikking van de infanterie. Tenslotte is om de teen aan de buitenkant en doorlopend met een naar buiten uitstulpende hoek in de keel, steeds continu een rij van palissaden gecon strueerd, een voorziening welke bij de binnen-posten gemist werd. Grachten omgaven de lunetten alleen in front, zover als de hoofdwal strekte, maar dan zó, dat bijna alleen alle werken in voorste linie van grachten voorzien waren en slechts bij uitzondering een enkele in tweede linie. Noch alle posten der voorste, noch die der tweede reeks zijn precies gelijkvormig tot stand gekomen, want er zijn kleine maar ook grote onder. Royaal zijn b.v. no. 5 en no. 7 uitgevallen, terwijl de no's 8 en 9 tamelijk klein van opzet waren. In alle gevallen heeft de dienst van de Bataafse Genie zich gehouden aan het algemene model, maar soms heeft hij, in verband uiteraard met de situatie van het terrein, bepaalde

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1957 | | pagina 101