72 'van het lieve Vaderland en de ruïne van een vijandelijke 'armee ervan zou kunnen afbangen', dat complex van verdedigingswerken, hetwelk over de 159.522,gekost heeft? Wanneer de linie van Beverwijk haar karakter van vesting verloren heeft, kan niet worden verklaard. Het schijnt niet onmogelijk, dat zij zelfs nimmer als vestingswerk is aangewe zen. Gedeeltelijk bleef zij bezitting van het Ministerie van Oorlog en voor een ander deel is zij in het beheer van de dienst der Domeinen overgegaan. Maar in de bezettingstijd hebben de Duitsers blijkbaar toch enige waarde aan de werken gehecht, want de meeste der lunetten hebben zij toen elk voorzien van een tweetal vogelpoot-vormige loopgraven, die dwars door de flanken van de hoofdwallen werden getrokken en die door hen gereveteerd zijn met kalkzandsteen (van een overigens weinig houdbare kwaliteit). Helaas moet erkend worden, dat het verval thans hand over hand toeneemt. De redoute no. 15 ging al jaren geleden in eigendom over aan de gemeente Beverwijk, die daarop een kerkhof aanlegde. Het monument, dat er op stond werd gered en overgebracht naar no. 1415. In 1948 werd ook no. 16 aan Beverwijk verkocht, waarna ten aanzien van de no's 1 tot en met 6 in Augustus 1954 dit voorbeeld gevolgd werd. Het grootste object uit deze laatste groep, de reeds boven aangehaalde lunet no. 1, is finaal weggegraven. Ook no. 2 is al van de aardbodem verdwenen. Lunet no. 7 is in 1955 ver kocht aan de gemeente Heemskerk en deze is er nu al heel slecht aan toe, want zij dient als kinderbewaarplaats, of om een modern woord te gebruiken, als 'speelweide' No. 8, die tot voor korte tijd met gracht en al nog in behoorlijke staat verkeerde, wordt bedreigd door een vlak ten Westen daarvan gesticht metaalwaren-fabriekje. Deze laatst- gemelde inrichting, die een uiterst rommelig voorkomen heeft, bezigt nu reeds het terrein van de keel als opslagplaats. In de Z.-W.-hoek is de wal ingegraven, waardoor een stuifgat is ontstaan. Met het uitkomende zand wordt de gracht gedicht: een methode ter uitbreiding van de opslagruimte. Dat de redoute op deze manier sterk achteruit gaat is bijzonder jammer, aangezien zij meer dan verschillende andere de aan dacht trekt van de velen, die hier de Rijksstraatweg passeren. Zoals ik practisch bij geen van de overige werken gezien heb,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1957 | | pagina 104