73 staan op het terrein om deze lunet de even mooie als soliede hardstenen grenspalen (gemerkt 01, 3, 4 en 5; 0.2 is klaar blijkelijk verloren gegaan), die ter afbakening dienen van de omliggende gronden, nog geheel compleet. Deze grenspalen, die op de hoeken van alle andere veldwerken gesteld zijn ge weest moeten hun oorsprong te danken hebben aan de goede zorgen van de dienst der Genie, op grond van de ministeriële beschikking daaromtrent van 17 September 188516. In de voortzetting van de reeks volgen dan de redouten 9 tot en met 14, die in redelijke staat van onderhoud verkeren. Zulks betekent echter niet, dat hier in het geheel niets aan te merken ware. Want ook daar zijn in verscheidene gevallen de flanken te ver afgeschuind omdat de annex gelegen tuinderijen dadelijk tegen het werk aan beginnen. En dat heeft dan tot gevolg, dat er steeds met groter gemak van het aardwerk der banketten wordt afgeknabbeld ten profljte van deze aange legen erven. De meer Westelijk gelegen lunetten zijn hier en daar ver stoven of op andere plaatsen met bos en kreupelhout overdekt. In no. 18 hebben de Duitsers de Westelijke hoofdwal van een bunkertje voorzien. In dat gebouwtje hebben zich nu de pad vinders genesteld, die op hun manier de eigen operatie-basis met de naam 'The Swallow Home' hebben 'gesierd'. En toch is in dit vak nog vrij wat overgebleven, dat met wat goede wil als monument te handhaven zou zijn. Intussen breiden de woongebieden van Beverwijk en Heemskerk zich maar gestadig uit; de tuinders zoeken naar alle kanten nieuwe cultuurgrond; het Waterleidingbedrijf van de provincie Noordholland stelt zijn eisen evenals de machtige industrie de hare. En, wat te vrezen valt, de Linie van Bever wijk, of zij nu een geclasseerd monument is of niet, komt daar bij lelijk in de knel. Op het zogenaamde Bestemmingsplan, in het 'ontwerp-streekplan voor de IJmond-Noord' komen grove cirkels en arceringen voor, waaruit duidelijk wordt, dat het domme potlood liefst even de lunetten no's 5 tot en met 11 gerangschikt heeft onder de rubricering stads- en dorpsbe bouwing'. Hetgeen natuurlijk betekent, dat de best bewaarde, meest karakteristieke objecten van onze linie juist gedoemd zullen zijn om te verdwijnen, ja zelfs, dat de stelling als geheel zal worden vernietigd. Dat zulke plannen beslist onverant woord zijn, zelfs bij ruimtegebrek, is evident.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1957 | | pagina 105