DE TREKVAART HAARLEM-LEIDEN DRIEHONDERD JAAR Een eeuwfeest van een verkeersschakel vergt een kleine her denking; zo niet met feestgedruis, dan toch met enige bezin ning. Zelfs zo'n sober openbaar-nutsobject als een verkeersweg lokt hiertoe uit, want aan zo'n statisch ding laten zich de ver anderingen zo goed afmeten. Er was dus een tijd, vóór 1657, waarin de trekvaart niet bestond. Verkeersbehoeften waren er wel: hoe werden deze vervuld? Haarlem heeft van zijn begin-tijd af een verkeers- ligging gehadde weg over het binnenduin ontmoette hier het vaarwater en ook over het water kon in zuidwestelijke richting enig vervoer plaats hebben: met kleine schepen, 'evertgens', zoals we uit de 15e eeuw toevallig weten. Leiden heeft zich zijn noord- en zuidwaartse verkeerswegen later moeten ver schaffen: de wegverbinding Oegstgeest-Leiden dateert van 1400. Het vrachtvervoer te water, over het meer; de passagier van enige betekenis te paard of desnoods in een ongemakkelijke reiswagen over de weg, en de gewone man te voet zo moet men zich de toestand voorstellen. Maar: het verkeer van Amsterdam naar de zuidelijker steden ging tot 1657 niet over Haarlemdaarvoor dienden de kaagschuiten, die bij Amster dam van de Overtoom vertrokken en te Leiden in de Haven aankwamen, of ook de route via Gouda naar Rotterdam kon den kiezen, met veel oponthoud evenwel door sluizen en bruggen en met alle risico's van weer en wind. Van de trekvaart waren de twee grote voordelen: de rustige en betrekkelijk comfortabele vaart en een vrij hoge mate van bedrijfszekerheid. Deze voordelen behoefden niet hier eerst in 1657 te worden ontdekt. Vrij wat Nederlanders zullen bij voorbeeld de trekvaarten in de Po-vlakte, de Naviglione, heb ben leren kennen. Voor ons land zal de oudste trekvaart wel zijn de Vaartse Rijn van Utrecht naar Het Gein, later naar Vreeswijk, met het 'Lijnpad' erlangs; een werk uit de 12e13e eeuw (wat de vaart betreft). In Holland was althans de Delftse Vliet al vroeg van een trekweg voorzienen ook over de Gouwekade, tussen Gouwesluis en Gouda, werd gejaagd. Van de in de 17e eeuw nieuw aangelegde trekvaarten en

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1957 | | pagina 108