11 trekwegen een uitgebreid net in Zuid- en Noordholland, in Friesland en Groningen, met kleinere einden zelfs in westelijk Brabant, in Utrecht en Overijssel is de verbinding Haarlem- Amsterdam de oudste (1636). De reizigers naar onze wereld stad, die van het zuiden komende niet te Leiden de volks schuit wilden nemen, moesten zich tot dat jaar te Haarlem of Spaarndam van scheepsvervoer over het Y voorzien; niet altijd betrouwbaar en comfortabel, soms zelfs gevaarlijk. Deze verbinding was niet zo gemakkelijk te maken. Men had haar eerst op polderpeil gedacht, doch moest onder de hand be sluiten haar op boezempeil te maken, met een onvermijdelijke onderbreking te Halfweg. De vaart was een groot succes, een bezienswaardigheid die aan hoge buitenlandse bezoekers ge toond werd. Het lag nogal voor de hand, zou men zeggen, nu een der gelijke verbinding van Haarlem zuidwaarts te maken, naar Leiden, waar de trekweg naar Delft en Den Haag ongeveer terzelfder tijd was geschapen. Maar nog iets anders lag óók voor de hand: deze vaart- en wegverbinding dan te combi neren met de droogmaking van het Haarlemmermeer, de westelijke ringvaart als scheepvaartweg te doen dienen met een lijnrechte wagenweg en trekweg erlangs. Van deze ge dachte hebben de plannenmakers zich dan ook krampachtig meestergemaakt. In Jan Bartelszoon Veris' ontwerp, van 1641, ziet men hoe het vaartenstelsel was gedacht: van de Grote Houtpoort te Haarlem recht zuidwaarts tot Heemstede, van daar met de ringvaart gecombineerd tot Lisse. Hier gaat de ene tak rechtuit naar Leiden (uitkomende bij de Herengracht, de toenmalige vest), de andere linksaf naar de Heimans wetering en zo richting Gouda-Rotterdam. Bij Nieuwe Wete ring wordt deze laatste vaart gekruist door de vaart (Amster dam)-Overtoom-Leiden. Een heel goed doordacht plan tè mooi, want het zou gevestigde verhoudingen en belangen raken. En die concessionarissen der Meer-droogmaking dan zeker tollen heffen op die nieuwe vaarten en wegenOnder de vele verborgen opposanten der Haarlemmermeer-bedijking waren dus ook zij, die belang hadden bij de bestaande ver keersmiddelen. Men mag vermoeden, dat van Leidse zijde het 'onaanvaardbaar' werd uitgesproken over de verbinding (Haarlem)-Lisse-Heimanswetering-(Gouda), en van Haar lemmer zijde over de verbinding Amsterdam-Leiden; want

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1957 | | pagina 109