78 Leeghwaters latere ontwerp, zoals het in het Haarlemmermeer- boek staat, geeft de Haarlem-Leiden-verbinding wèl (met ge bruikmaking van het Spaarne ditmaal)doch de beide andere niet. Maar ook Leeghwaters plan zou het niet halen; men weet, dat het grote droogmakingsplan in de Statenvergadering is gekelderd. Voor nationale of gewestelijke verkeers- en ontwikkelings plannen - en hiervan had het grote plan van Veris en con sorten veel weg bood de zeventiende eeuw met haar scherp gescheiden en taai verdedigde stedelijke invloedssferen niet de vereiste ruimte. Die steden hadden het in de Statenvergadering voor het zeggenhet was er soms een schaakspel van belangen 'help je mij, dan help ik jou'. En buiten de landswetgever om viel aan zo'n werk niet te denken, want men had een ont- eigeningsbesluit nodig en ook een machtiging tot tolheffing. Dat de steden het ooit in der minne met al die lokale machten ten plattelande en met zó veel eigenaars eens zouden worden, dat was ondenkbaar. De zaak bleef 'dood', totdat de positie op het schaakbord haar verlevendigde. Amsterdam en Gouda hadden een oktrooi-aanvraag voor een trekvaart tussen deze beide steden te vuur staanzelfs fluisterde men van een voortzetting Gouda- Dordrecht, waarmede de band tussen Amsterdam en de Maas mond niet slechts, maar met het Scheldebekken en een veel wijder achterland nauwer zou zijn aangehaald. Konden nu de westelijke steden dit plan niet keren, ze konden tenminste als tegenprestatie bedingen, dat de groep Amsterdam-Gouda aan het plan Haarlem-Leiden niets in de weg zou leggen. En alzo geschiedde: de beide oktrooibesluiten konden in 1656 de Statenvergadering passeren. Het oktrooi voor het trekpad Leiden-Utrecht daarentegen wisten Haarlem en Gouda tegen te houden; dit pad kwam vervolgens toch tot stand, dank zij enige pressie van de zijde van hoogheemraden van Rijnland en tegen hogere kosten natuurlijk. Zo stonden Haarlem en Leiden tamelijk onverwachts voor het feit, de trekvaart met weg van 30 km lengte te moeten maken. Tussen de twee hoofdvarianten van het plan het oostelijke, Heemstede-Warmond en het westelijke, Vogelen- zang-Noordwijk koos men het westelijke. De heer van Noordwijk had het belang van zijn dorp bepleit, maar de be weegreden, dat in de 'hoge venen' de grond goedkoper zou

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1957 | | pagina 110