85 zeventiende-eeuwse betimmering bevat, werd verder afge- Ook de restauratie van het buiten 'Vlietsorg in de volks mond genaamd 'het Klein Paviljoen', was reeds eerder begonnen (arch. Y. Kok). Het betreft hier een in wezen vroeg achttiende-eeuws buiten, dat in de Napoleontische tijd in Empire-stijl werd verbouwd. Het terrein van het buiten strekte zich uit tot aan de Kleine Houtweg. Koning Lodewijk Napoleon heeft het door een luchtbrug over de Kleine Hout weg heen, doen verbinden met de tuin van het Paviljoen toen dit zijn residentie was. De bijnaam 'Klein Paviljoen' is hier mede verklaard. De luchtbrug is door Lodewijks opvolgster in het Paviljoen, Prinses Willemijntje, gehandhaafd; het Klein Paviljoen zal toen zijn functie van informeel buitenverblijf naast de officiële residentie zijn blijven vervullen. Ook toen de lucht brug gesloopt werd, is de oprit aan de kant van het Paviljoen niet geheel verwijderd; nog heden ziet men achter het hek aan de Kleine Houtweg een kleine heuvel die er het restant van is. De legende wil tenslotte, dat Lodewijk Napoleon na zijn abdicatie ten behoeve van zijn zoontje (later, als Napoleon III, keizer der Fransen) voor Vlietsorg in de reiskoets gestapt is om ons land te verlaten. Het is daarom verheugend, nu dit buiten het décor is geweest van een niet onbelangrijk stuk vaderlandse geschiedenis, dat ook voor de nog bewaarde en er aan grenzende oude oranjerie een bestemming gevonden lijkt te zijn. Met steun van de Vereeniging Haerlem werd het huisje Baan 7 hersteld. Dit pandje, dat met verminking werd be dreigd, vormt een van de laatste voorbeelden van de half- stedelijke half-landelijke architectuur, die één tot ander halve eeuw geleden de buurt rondom de Koekamp (Frederiks- park) kenmerkte. De kap is nu weer hersteld en de roede verdeling in de vensters gecompleteerd. Het huis Grote Markt 29, eeuwenlang als 'de Vergulde Pellicaen' een beroemde herberg, en ook thans nog, zij het helaas onder een ander naam, hotel, bezit een laat acht- tiende-eeuwse voorgevel op een negentiende-eeuwse onderpui. Deze gevel werd hersteld, waarbij de vensters van de eerste verdieping een betere verdeling kregen. werkt. i 11

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1957 | | pagina 121