De voormalige bewaarderswoning van de St. Jorisdoelen en van het later daarin gevestigde Proveniershuis ligt aan de Doelstraat, in de schaduw van het hoofdgebouw. Door slechte bezonning was het huis voor bewoning niet meer geschikt; het werd als opslagruimte gebruikt. Het bleek mogelijk in het huis een transformatorstation onder te brengen, zonder dat dit tot een aantasting van betekenis leidde, en de overige ruimten voor jeugdwerk te bestemmen. Aan het uitwendige konden daarbij enkele, goed bedoelde, 'herstellingen' uit vroeger jaren ongedaan worden gemaakt. Het poortje van het Hofje de Bakenesser Kamer in de Wijde Appelaarsteeg werd door aanrijding ontzet en be schadigd. Het werd hersteld, en door de plaatsing van twee schamppalen tegen verdere vernieling, naar wij hopen, beschermd. De afdeling werd verder in tal van kleinere gevallen ge raadpleegd, zo door overheidsinstanties als particulieren. Geconstateerd kon worden, dat zij al spoedig bekendheid genoot in ruime kring. Met dankbaarheid vermelden wij de belangstelling die allerwege voor oude gebouwen blijkt te bestaan, alsook de bereidwilligheid, waarmee de gegeven ad viezen werden opgevolgd. Door ogenschijnlijk onbetekenende handelingen kan een monument volkomen gedenatureerd worden. Adviezen ter voorkoming daarvan worden dan ook steeds gaarne gegeven. Nauwe samenwerking met de afdeling Gebouwen van Openbare Werken, die wij hier eveneens gaarne met erkente lijkheid vermelden, leidde op deze wijze tot verheugende resultaten. Als bijkomstigheid vermelden wij, dat bij herstellingen aan de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum, die mede subject waren van deze samenwerking, aan het licht kwam, dat de gesneden koppen onder de consoles waarop de balken rusten negentiende-eeuwse toevoegingen zijn zonder con structieve betekenis. Daar zij niet misstaan, zijn zij, mede uit overwegingen van piëteit, gehandhaafd. Twee monumenten gingen in de behandelde periode ver loren. Het eerste was het pand Lange Raamstraat nr. 57, de voormalige herberg 'de Gulden Toren'. Dit pand, daterend uit de zeventiende-eeuw, verhoogd in de achttiende en uit gebreid met een belendend huisje in de eerste jaren van de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1957 | | pagina 122