JAARVERSLAG 1957 Voor de 56ste maal wordt U een jaarverslag aangeboden, waarin U in het kort vindt opgetekend wat in en om UwVer- eeniging Haerlem gebeurde in het jaar 1957. Een jaar, dat het stempel draagt van de dramatische slippartij van onze geleide welvaart, hetgeen eindigde tegen een stoere paal, bestedings beperking genaamd. Het is verrassend geweest welk een veel zijdig gebruik van dit toverwoord, waartegen geen enkel argument hout sneed, gemaakt kon worden. Op vele plaatsen is het gelukkig ook terecht en in de goede zin gebezigd, doch in het vlak, waaronder gebouwen, restauraties en dus ook Haerlems belangstelling ligt, voelden wij ons toch wel eens erg onprettig. Uiteraard eist onze paraatheid ter verdediging van ons hoogste goed belangrijke offers; doch een deel van dat hoogste goed is onze West-Europese beschaving en nu lijkt het soms wel of juist alles wat met deze cultuur te maken heeft als luxe wordt beschouwd. En luxe is het eerste waar men op bezui nigen moet. In de gehele sector Onderwijs, Kunsten en Weten schappen moet men zich beperkingen opleggen en alleen in het allernoodzakelijkste kan worden toegestemd. De keuze van dit noodzakelijke zal wel altijd een twistpunt blijven en Uw secretaris acht zich niet bevoegd hierop kritiek uit te oefenen. Op 14 februari waren wij in Brinkmann's Kroonzaal, waar de heer J. G. N. Renaud, conservator van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort, ons onthaal de op een vlotte en interessante lezing met lichtbeelden, ge titeld: De Glorie van glas, tin en aardewerk. De vele merk waardigheden en de bijzondere vondsten, door de mooie lantaarnplaatjes ons prachtig gedemonstreerd, hebben ons allen zeer geboeid. 25 februari sprak Ir. P. K. van Meurs, directeur van de Planologische Dienst, over het streekplan IJmond en Kenne- merland. Aan de hand van grote en kleinere kaarten zette de heer van Meurs uiteen hoe de problemen lagen en wat de plannen waren, waarmee deze vraagstukken mogelijk het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1957 | | pagina 13