Ds. WILLEM SPLIETHOFF 10 november 189815 februari 1957 De jonge Willem Spliethoff, in het bezit van het einddi ploma gymnasium, was geïnspireerd door het voorbeeld van zijn Rotterdamse predikant Bergman en ving daardoor de theologische studie met hart en ziel aan. Gezien zijn intellec tuele gaven had hij zeer zeker ook een andere studie met succes kunnen volbrengen. De wijze echter, waarop de Lutherse Ds Bergman zijn taak opvatte, werd voor hem doorslaggevend de predikantsloopbaan te kiezen. Na een volbrachte theologische studie deed hij op 29 maart 1925 intrede in de toenmalige Hersteld Evangelisch Lutherse gemeente te Gorinchem. Enige tijd daarna trad hij in het huwelijk en sloot daarmee zoals elk mens de jeugdperiode af. De jonge Spliethoff ontpopt zich onder de collega's al spoedig als een echte gentleman. In deze geest wordt ook na zijn dood nog steeds over hem gesproken. In 1932 beroept Pekela het echtpaar Spliethoff, waar zij evenals te Gorinchem vrienden voor het leven maken in de slechts driejaren die zij er mochten werken. In 1935 kwam een beroep naar Deventer, waar dan de meer gerijpte 'pastor' Spliethoff contacten legt, waarover hij steeds met genoegen kon blijven vertellen. Zie hier de levensgeschiedenis in het kort van de mens, die op 3 maart 1940 intrede doet als predikant bij de Evangelisch Lutherse gemeente te Haarlem. De intreetekst luidde (2 Corinthe 4 vers 7)'Wij hebben deze schat in aarden vaten, opdat de uitnemende kracht zij uit God, en niet uit ons'. Die schat is het Evangelie, de aarden vaten zijn de mensen, die deze schat moeten bevatten, be waren en ervan uitdelen. Nederland beleefde in die tijd de spannende weken vooraf gaande aan de Duitse inval op 10 mei 1940. De gemeenteleden maakten na de aanvaarding van het beroep kennis met hun toekomstige 'pastor', toen gestoken in het uniform van reserve veldprediker. Er stond een slanke, sportieve grootmajoor in de kerkeraadskamer, die het werk met enthousiasme wilde aanvaarden. Op de dag van de intree zegt hij echter van zich-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1957 | | pagina 23