ANTHONIE PI ETER SMITS 28 januari 188127 februari 1957 Op 27 februari van het vorig jaar is hij van ons heengegaan. In de leeftijd van 76 jaar is hij na een jarenlang heldhaftig gedragen lijden overleden na een leven van onvermoeid wer ken op creatief en organisatorisch gebied. Als architect en tuinarchitect heeft hij in zijn vele werk zame jaren zijn veelzijdigheid getoond. Naar Haarlem zijn geboortestad en de naaste omgeving van Haarlem ging zijn voorliefde uit en tientallen jaren heeft hij als lid en voorzitter van de Schoonheidscommissie van deze stad en omliggende gemeenten gestreefd naar het behoud van de in zo grote mate aanwezige waarden en naar de har monische inpassing van het nieuwe. Toen hij zich in 1917 aan de Westerlaan in Aerdenhout vestigde was deze laan nog slechts een zandweg en waren de landhuizen 'de Elshorst', 'Eykengaerde' en 'de Kroft' de eerste woningen die daaraan ongeveer tegelijkertijd door hem ontworpen werden. 'De Kroft' was zijn eigen woning en is dit tot zijn heengaan gebleven. Op deze omgeving heeft hij zowel door advies in wegen- en parkaanleg als door de vele door hem ontworpen land huizen een stempel gedrukt zoals men dit elders slechts zelden zal aantreffen. Met Berlage, De Bazel en Kromhout was hij nauw betrokken bij de oprichting van de Bond van Nederlandsche Architecten en van de Academie voor Bouwkunst aan welke laatste hij vele jaren docent geweest is. Het zou te ver voeren om op deze plaats zijn vele bouw werken te beschouwen. Wij willen echter vermelden de 'Oude Kerk' aan de Boulevard van Katwijk aan Zee welke in 1929 werd vergroot en gerestaureerd, terwijl de toren welke tijdens de bezetting halverwege werd afgebroken in 1952 opnieuw werd opge bouwd, waarbij de kerk met de bijbehorende gebouwen door gelijktijdige sanering als zelfstandig element ten volle tot uitdrukking gebracht kon worden. Ook buiten Nederland heeft Smits gebouwd en dan denken wij aan de 'Factorij', de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1957 | | pagina 27