JAAP WIGERSMA 16 februari 18777 maart 1957 Jaap Wigersma woonde in het oude deel van Haarlem, in een schilderachtige buurt, waar hij zich volkomen thuis voelde. Door het raam van zijn atelier had hij een intiem uitzicht op de Bakenessergracht met haar verweerde gevels aan het smalle, rustige water. Hier heeft hij vele jaren zijn kunst be oefend en het oude Haarlem drukte zijn stempel op zijn wezen en zijn werk. In zijn fluwelen jasje en met een flambard op de artistieke haardos was hij een type, dat volkomen paste in het kader van onze antieke binnenstad. Hij had niet alleen het uiterlijk, maar ook de geest van een ouderwets artiest. Wigersma was een man van traditie. Hij leefde als 't ware in het verleden en speciaal in de zeventiende eeuw. Onder bekoring van dit prachtige tijdperk stoffeerde hij vaak zijn stadsgezichten en interieurs met zeventiende eeuwse figuurtjes in wijde mantels en met breedgerande hoeden. Zij brachten met hun pittige kleurtjes een levendige noot in het stemmige aspect van zijn schilderijen. Op een gegeven moment heeft hij ook zichzelf als zeven tiende eeuwer geschilderd met een kanten kraag en in de hand een hoed met pluimen. Toen hij in 1951 op een tentoonstelling van 'Kunst Zij Ons Doel' met dit zelfportret voor de dag kwam werd het algemeen geprezen. Wigersma was tekenaar, aquarellist en schilder. Zijn oeuvre bestaat niet alleen uit portretten, stadsgezichten en interieurs, maar ook uit figuren, straattaferelen, landschappen, stillevens en bloemstukken. Hij hield van het degelijk doorwrochte schilderstuk en een enkel werk kon hem soms maanden lang bezig houden. Hij was bizonder ontvankelijk voor sfeer, zoals ook blijkt uit zijn schilderijen met kerkinterieurs, waarin hij het gedempte licht en de ruimte op gevoelige wijze wist weer te geven. Tot de werken, die het meest bekend zijn geworden behoren het zelfportret in zeventiende eeuws kostuum, de interieurs

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1957 | | pagina 35