EGBERT WILLEM VENEMA 5 maart 189223 mei 1957 Ook Venema behoorde tot de talrijke bewoners van onze stad die niet in Haarlem geboren zijn. Hij groeide op in Nietap, bij De Leek en Roden gelegen, waar hij in het bedrijf van zijn vader zou worden opgeleid. Zijn ambitie ging echter vrij spoedig uit naar het onderwijs en hij volgde de normaal lessen voor de opleiding tot onderwijzer. Na het behalen van de acte was hij werkzaam bij het lager onderwijs. Maar zijn capaciteiten en studiezin maakten het hem mogelijk om zich in Utrecht voor de middelbare acte aardrijkskunde te be kwamen. Het was de toenmalige directeur van de H.B.S.-B, de heer Van Mourik Broekman, die het aandurfde de talent volle onderwijzer aan zijn school te verbinden. En zo werd Venema vanaf 1 januari 1921 inwoner van Haarlem. In zijn nieuwe werkkring maakte hij op zijn leerlingen een geweldige indruk. Dat was nog eens een leraar! Met volle overgave stond hij voor de klas en boeide van het begin tot het eind. Rechtvaardig tot het uiterste, streng voor zichzelf en toch mild voor zijn leerlingen. Zeker, er moest gewerkt worden. Maar dan was succes ook verzekerd en een onvol doende op het rapport een uitzondering. Hij durfde zelfs tienen uit te delen! Angstig precies werden de cijfers uit gerekend en met instemming van de hele klas vastgesteld. Zijn quasi-klachten: het is boter aan de galg gesmeerd, paarlen voor de zwijnen enz. werden door zijn leerlingen ijverig herhaald en vormden de inspiratie tot het maken van mooie tekeningen. Een boosdoener in de klas, die echt straf verdiende, kreeg nog de keuze tussen het maken van een opstel of het in ontvangst nemen van wat fikse tikken voor zijn zitvlak. De delinquent koos gewoonlijk het laatste en kwam voor de klas over de knie te liggen. Ook buiten het klasselokaal ontplooide Venema zijn volle energie. Hij ontbrak bij geen enkele gebeurtenis als dit de school betrof. De schoolvereniging kreeg zijn volle steun. Hoeveel toneelstukjes zou hij wel met de leerlingen hebben ingestudeerd, hoeveel excursies met hen gemaakt hebben. Op het sportveld was hij de vaste starter, bij het zangkoor de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1957 | | pagina 53