Prof. Dr. GUSTAAF ADOLF VAN DEN BERGH VAN EYSINGA 27 juni 187426 mei 1957 De 26 mei 1957 overleed in Bloemendaal dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, emeritus-hoogleraar aan de Amster damse universiteit en bijzonder hoogleraar aan de universiteit van Utrecht. Geboren in Den Haag, bezocht hij het gymnasium in Sneek en studeerde hij in Leiden, waar hij in 1901 cum laude promo veerde op een proefschrift getiteld 'Indische invloeden op oud-christelijke verhalen'. Behalve aan Leiden, waar mannen als Land en Bolland doceerden, dankte hij zijn ontwikkeling ook aan de universi teiten van München en Berlijn, waar hij in contact kwam met vele geleerden van naam. In 1904 werd dr. van den Bergh van Eysinga, nauwelijks 30 jaar oud, privaat-docent aan de universiteit van Utrecht met de opdracht colleges te geven in de wordingsgeschiedenis van het Christendom, een opdracht welke hij later, als bijzon der hoogleraar, meer dan 50 jaren met voorbeeldige ijver en plichtsbetrachting heeft vervuld. Hij streefde daarbij naar wetenschappelijk en wijsgerig verantwoorde begripsverhelde ring op basis van critisch historisch onderzoek en logisch dialectisch denken. Nadat hij enkele jaren bijzonder hoog leraar in Utrecht was geweest, gedurende welke hij zijn be kende boek 'Leeft Jezus of heeft hij alleen maar geleefd?' schreef (Arnhem, 1930)werd hij in 1935 benoemd tot buiten gewoon hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam, een jaar later tot gewoon hoogleraar aan diezelfde universiteit. Inmiddels had hij het historisch-wetenschappelijke radica lisme van de Leidse School tot ver buiten onze grenzen nieuwe bekendheid gegeven door zijn boeken: 'Die hollandische radikale Kritik' (1919) en 'Radical Views about the New Testament', waarin hij wees op de gnostische achtergronden van de evangeliën en waarin hij de wordende kerk als de dras tische redactor herkende van de oud-christelijke literatuur voor zover deze in de Bijbel was gekanoniseerd. Philosophic

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1957 | | pagina 57