46 Toen hij zijn loopbaan begon, werden er reeds vele stoom-, hand- en hydraulische werktuigen vervaardigd, zij het met bescheiden afmetingen en electrische kranen kwamen ook al voor. Niemand durfde toen te dromen van de moderne elec trische havenkranen met vluchten tot 36 m. Toen de eerste kraan van deze afmetingen vrij kort voor de laatste oorlog beproefd moest worden, heeft de heer van Zwieten schertsen derwijze dan ook aangeraden een verrekijker mee te nemen om bij de overname de last vanuit het bedieningshuis in het oog te kunnen houden. Hieruit blijkt zijn gevoel voor humor. Ook scheepsdekwerktuigen, heiwerktuigen en bewegings inrichtingen voor bruggen en sluizen, o.a. voor de grote Noordersluis in IJmuiden, hadden zijn volle aandacht en bij het uitwerken van de projecten hiervoor is steeds zeer veel volgens zijn aanwijzingen uitgevoerd. Figee had oorspronkelijk zijn werkplaatsen aan de Leidse Vaart, terwijl aan het Noorder Buitenspaarne alleen in de open lucht werd gewerkt. Dit gaf vanzelfsprekend grote moeilijkheden en door het groter worden der werktuigen werd dit zeer bezwaarlijk. Toen omstreeks 1916 besloten werd tot de bouw van een nieuwe fabriek aan het Spaarne, werd het werkterrein van ir. van Zwieten ook uitgebreid met het maken van plannen hiervoor, de uitvoering daarvan en later met de leiding van dit nieuwe bedrijf. Ondertussen was in 1919 ir. van Zwieten als onder-direc teur in de directie opgenomen onder de heren Hulswit en Dufour; in 1932 volgde zijn benoeming tot directeur, juist in een tijd, dat de crisis en de malaise zeer veel van de directie vergden. Dat deze tijd werd doorstaan zonder buitengewoon grote verliezen, is zeker voor een belangrijk gedeelte te danken aan de capaciteiten en onvermoeide werkkracht van de ont slapene. Naast zijn werkzaamheden voor Figee vond ir. van Zwie ten nog tijd om een belangrijk aandeel te hebben in de werk zaamheden van de Nederlandse Normalisatie, waar hij in verschillende commissies zitting had. Bovendien hadden het vakonderwijs en het nijverheidsonderwijs zijn grote belang-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1957 | | pagina 72