Dr. JOHANN GERHARD HOGE 10 september 18983 oktober 1957 'lm Herzen wachst der Arzt, aus Gott geht er, des natürlichen Lichts ist er, und der höchste Grad der Arznei ist die Liebe'. Paracelsus. Dr. J. G. Hoge werd 10 september 1898 te Emmer-Compas- cuum geboren. Na het middelbaar onderwijs liet hij zich aan de Rijksuniversiteit te Groningen inschrijven als lid van de Medische Faculteit. Na het artsexamen afgelegd te hebben, was hij enige jaren assistent op de interne afdeling der Maria- stichting en op de interne afdeling van het Universiteitszieken huis te Groningen, onder leiding van Prof. Polak Daniëls, bij wie hij in 1932 promoveerde op een proefschrift, getiteld: 'Ureumretentie door gebrek aan keukenzout'. Hij kwam terug in de Mariastichting als leider der polikli niek, om in 1933 benoemd te worden tot directeur van dit ziekenhuis, terwijl hij tevens belast werd met de gehele leiding der interne afdeling. Bij het uitoefenen van deze dubbele functie, die elk voor zichzelf welhaast een volledige arbeidstaak betekent, heeft hij kunnen tonen, welk een uitzonderlijk veelzijdig begaafd mens hij was. In de eerste plaats de geneesheer. Een uitermate scherp verstand, gepaard aan een grote mensenkennis, maakten, dat het stellen van een vaak zeer ingewikkelde diagnose voor hem een eenvoudige zaak leek. Maar de kritische beoordelaar wist, dat deze schijnbare eenvoud slechts verkregen kon worden door grondige kennis en diep inzicht. Naast deze grote gave van intellect, werd zijn medische arbeid veredeld door het warme hart, dat hij voor elk van zijn patiënten had. Men moest hem goed kennen, om dit op volle waarde te kunnen schatten, want hij was een stil mens, die zijn gevoelens tegenover anderen moeilijk uitte. Maar de zeer velen, die hij in de zwaarste uren van hun leven bijstand heeft

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1957 | | pagina 74