DE LINIE VAN BEVERWIJK Onze landgenoten, die des zomers naar Frankrijk trekken, hetzij per auto, bromfiets of gewone fiets, zullen op hun reizen een streek als de Borinage bij voorkeur graag vermijden. Dat komt uit, want het gebied om het oude Bergen-in-Henegouwen staat bij de bezoekers nu niet bepaald in een goede roep om van een goede reuk maar helemaal te zwijgen. Ofschoon men toch het landschap daar een zekere schoonheid en charme soms niet kan ontzeggen, hebben de mijnen en de industrie met hun stank en nevels én de lintbebouwing én de slechte wegen er het hunne toe bijgedragen om de nog resterende aan trekkelijkheid van het terrein grotendeels te verduisteren. Zo zal men evenzeer op vacantietochten het Duitse Ruhrge- bied bij voorkeur mijden, hoewel ook daar, tussen de massaal alles omvattende industrieën door, de natuur zich toch van plaats tot plaats nog gaarne van haar goede zijde wil laten kennen. Het Westen van Nederland, waar de sterke bevolkingsaan was oorzaak is, dat naar alle kanten en dan steeds verder op gronden in beslag worden genomen zowel voor industriële doeleinden als ten behoeve van de woningbouw, begint in onze tijd meer en meer centrale plekken te vertonen, waarnaar de attentie gericht wordt. En een van deze kernen, die tegen woordig de min of meer twijfelachtige eer heeft om daarvoor speciaal uitgezocht te zijn is het terrein van de gemeenten Beverwijk, Velsen en Heemskerk, een uitgestrekt gebied, waarvoor men veelbetekenend een afzonderlijke naam heeft uitgedacht. Men noemt die gemeenten in combinatie thans kortweg 'IJmond'. Nieuwe straten en nieuwe woningen verrijzen daar in veelvoud en reeds op grote afstand van die IJmond ziet men talrijke fabrieksschoorstenen oprijzen, terwijl de vurige glans van de hoogovens bij nacht de nodige 'luister' verleent De 'technische' uitbreidingen, gepaard gaande met de vernieling der natuur, zijn daar dan ook voornamelijk sedert de laatste oorlog in volle gang. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Gedachtig aan dit spreekwoord hebben onze autoriteiten reeds lang ingezien, dat de ramp zalige toestanden, die Borinage en Ruhrgebied vertonen, hier

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1957 | | pagina 91