62 te lande liefst vermeden moesten worden en met menselijke wijsheid heeft men daarom zijn toevlucht genomen tot het ontwerpen van een 'streekplan', een project en product van z.g. 'ruimtelijke ordening'. Een 'Rijksdienst voor het Nationale Plan' bestudeerde statistieken en trok vervolgens met vernuft veel soorten lijnen en grote cirkels. Daarna mag dan nog de 'Cultuurtechnische Dienst' komen met ruilverkaveling om met spoed te doen wegvagen wat er van het oude nog over bleef. Theoretisch althans zal langs deze weg in onze 'IJmond' het bereikbare verkregen worden, maar zulks garandeert allerminst, dat alles, wat wij gaarne gespaard zouden zien, behouden kan blijven. Want een bijzonder ernstige bedrei ging vormen deze doctrinaire fraaiigheden voor een belang rijk object, het erkende monument van geschiedenis en kunst, dat ter plaatse bekend staat onder de naam van de Linie van Beverwijk. Om Beverwijk en doorgetrokken naar Wijk aan Zee ligt al meer dan anderhalve eeuw een linie van defensie, een lang- gestrekt conglomeraat zou men kunnen zeggen van kleine fortificatie-werken, die behalve dat zij van historisch belang zijn, ook in het landschap nog steeds veel aantrekkelijks opleveren. Er zijn reeds autoriteiten, die in hun onkunde en volstrekte miskenning van de waarde van dat monument oor delen, dat eigenlijk de hele linie van Beverwijk maar moest verdwijnen, terwijl anderen, bij wijze van uiterste concessie wel willen toestaan, dat een enkele redoute uit de linie wel zou mogen worden gespaard. Teneinde het een en ander goed te beoordelen, zal het zeker zijn nut hebben de geschiedenis van de linie, die eigenlijk al in 1799 begint, tot in bijzonderheden na te gaan. Sedert de inval van dat jaar, door een gecombineerd Engels-Russisch leger in Noordholland ondernomen, heeft men plannen van allerlei aard ontworpen om door een scherm van 'dode weer middelen' voor aanvallen van een buitenlandse vijand ge vrijwaard te kunnen blijven. Men is daarbij telkens opnieuw uitgegaan van de vrees voor herhaling ener invasie en de eerste linie van defensie, die ook inderdaad nog in hetzelfde jaar is uitgevoerd, werd daarom geconstrueerd als een serie van ver sterkingen meestal met inundatie-mogelijkheid, aangeleund tegen de Zuiderzee bij Monnikendam en het Noorderkwartier

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1957 | | pagina 92