Noordzee, Medemblik tegen een Coup de main te fortificee- ren en voorts alles tot defensie en veiligheid van den Lande te beraamen, wat in de Conferentie met het Uitvoerend Bewind op den 1 dezer maand is geconvenieerd Heil en Broederschap G. J. Pijman4. Reeds 3 dagen voordat dit wel zeer veel ruimte gunnende bevelschrift in zee was gegaan had Krayenhoff zich bij brief gewend tot de 'Burger C. Wisboom' te Hardinxveld om tegen de 17e te Purmerend in de Doelen enkele 'knappe' aannemers te zenden, die dan met de Overste zouden kunnen contrac teren om bepaalde werken dadelijk uit te voeren tegen contante betaling. Deze onderneming had voortgang en de burgers Schram, Wisboom en Coelewijn uit Hardinxveld verschenen te Purmerend en Krayenhoff verklaarde: 'de 'teekeningen, bestekken, cieringen van kosten, enz door de 'ingenieurs in gereedheid gebragt en aan mij overhandigd 'zijnde, heb ik weinige dagen daarna met gemelde aanneemers 'een contract geslooten'. De linie tussen Beverwijk en Wijk aan Zee werd toen door genoemde aannemers om te maken aan vaard voor een som van f 62.000,— De linie, zo was het plan, zou in eerste gedeelte gevormd worden door gedetacheerde werken, die gedekt moesten wor den door een inundatie en in tweede deel door 21 redouten 'en échiquier' op het voor inundatie te hoge terrein tot op het strand bij Wijk aan Zee. Nog in Februari moet men begonnen zijn en, gelet op de omvang, is het zeker een werk van maanden geworden. Op 3 Juli 1800 zijn de werken in hoofdzaak zeker gereed geweest, want toen leverde de bij den Hove van Hol land geadmitteerde landmeter Christ, de Haan ten verzoeke van de Municipaliteit van Wijk aan Duin zijn kaartboek in, bevattende een volledige staat uitgedrukt in Rijnlandse maat van alle fortificatie-werken met plans van de door iedere batterij in beslag genomen gronden en opgave van de namen van de betrokken eigenaars, onder aantekening tevens van de respectievelijke gewassen (haver, gerst, rogge), die blijkbaar op deze gronden waren ingezaaid. Aangezien de haver om streeks Februari gezaaid pleegt te worden, is het ook daarom aannemelijk, dat de onderneming der Genie ultimo Februari werd begonnen5.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1957 | | pagina 95