66 De onderhandse aanbesteding, waarmede grote sommen waren gemoeid, leidde weldra tot allerlei verdrietelijkheden. M. Sigmond en andere zich noemende aannemers van forti ficaties, land rijs en andere werken' beklaagden zich ernstig bij het landsbestuur en verlangden openbare aanbestedingen. In April 1800 is daarover veel te doen geweest en uit de hierover ge wisselde stukken komt duidelijk te voorschijn, dat de adressan ten voor het onderhavige werk te laat waren en overigens, dat Krayenhoff zich zeer misprijzend over hen uitliet: niet het landsbelang maar eigenbelang zouden zij alleen op het oog hebben gehad6. Dat omstreeks die tijd alle aardwerken reeds voltooid waren er waren in Noordholland in totaal 56 fortificaties tot stand gebracht is op te maken uit de verdere correspondentie van Krayenhoff met de Agent van Oorlog. J mmers, de Overste deed in begin Mei van 1800 een voordracht om te supercederen met het stellen van pallissaden, leggen van beddingen, enz.'7. Klaarblijkelijk is er toen toch nog voortgewerkt, aangezien de officiële bronnen vermelden, dat er in totaal 25.000 eiken palissaden, 20.000 voet gording en 3080 batterij planken ver werkt zijn, zulks afgezien van de bouw van 4 kruitmagazijnen, 6 wachtloodsen en 12 kruitkelders. Krayenhoff rapporteerde schriftelijk aan het Landsbestuur reeds in Juli, dat zijn werken voltooid waren, terwijl hij tevens autorisatie verzocht om de onderhoudsbestekken voor de Linie van Beverwijk te mogen opstellen. Aan zijn verzoek werd voldaan8. Toen het zover was, kwam het woord aan de luitenant- generaal Herman Willem Daendels, die destijds in afwach ting van een nieuwe vijandelijke actie bij voortduring zijn hoofdkwartier in Noordholland gevestigd hield, n.l. in de stad Alkmaar. Deze bekende patriot richtte zich op 8 September 1800 tot de Agent van Oorlog der Bataafse Republiek met een memorie over de ganse zogenaamde '2e Linie van Monniken- dam tot Wijk op Zee', die hij geïnspecteerd had9. Daarin begon hij den hoogsten lof' toe te zwaaien aan Krayenhoff zowel wegens het uitkiezen van het terrein voor de gedetacheerde posten en linie van redouten als wegens de constructie dezer werken, maar het geheel was niet zonder gebreken, vooral niet bij Wijk aan Zee, waar plaatselijk 'groote defecten' be- stonden. Die laatste bezwaren bestonden enerzijds uit de ongelijkheid en oneffenheid van het duingebied en anderzijds

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1957 | | pagina 96