67 uit de situatie van genoemd zeedorp. Het was daar zo gesteld, dat een vijand de hoogste batterij ongezien zou kunnen berei ken en zelfs zonder zich aan vuur bloot te stellen. Geen ander middel stond daartegen ten dienste, aldus verklaarde de luit.- generaal, dan dat men dadelijk na een eventuele landing alle duinen tot aan het strand zou gaan egaliseren en het dorp zou afbranden Mits gedirigeerd door ingenieurs zouden twee bataljons gewapende burgers dat karwei in een week tijds kunnen verrichten. Intussen is de 'gefortificeerde' linie van Beverwijk, zoals ons door de collectie kaarten en plans, welke in het Genie-archief bewaard10 zijn, wordt onthuld, weliswaar 'onder de orders 'van den luit. kolonel directeur C. R. T. Krayenhoff aange- 'legd', maar de man, die het werk heeft uitgevoerd was een ander. Een der kaarten van het jaar 1800 verraadt ons zijn naam. Het was de luitenant-kolonel-ingenieur Gillet, die dit gedeelte der Noordhollandse verdedigingslinie heeft 'gepro jecteerd, getraceerd en ter executie gebracht'11. Claude Guillaume Daniel Gillet schijnt destijds in tijdelijke millitaire dienst te zijn geweest. Te Bredevoort was hij geboren op 14 Augustus 1740, waarna hij adjudant werd in het Regiment Van Rand wij ck op 27 Juni 1771; hij ver kreeg avancement tot luitenant op 28 Januari 1772 en tot kapitein-titulair op 5 April 1779. In 1787 diende hij korte tijd in het Regiment Van Weideren, maar dan wordt hij in 1798 pas weer aangetroffen als gepensioneerd kolonel. Tenslotte heeft hij in diezelfde rang opnieuw pensioenrechten ver kregen krachtens het Koninklijk Besluit van 24 October 1814 (no. 117) en is hij in het huis no. 544 te Zutphen als weduw naar van Jenneken van Dompseler gestorven op 18 Mei 182012. L'Histoire se répète. Immers, de Duitsers, die hier in de bezettingstijd eveneens een landing duchtten, hebben onze duinen op tal van plaatsen afgezand en de gevolgen van hun vernielingswerk zijn, weliswaar niet in het afbranden maar dan toch in het afbreken van hele straten en wijken in het Westen des lands, heden ten dage nog merkbaar gebleven. Daendels' brief werd door de Agent van Oorlog aanstonds in handen van Krayenhoff gesteld om te dienen van 'bericht 'consideratien en advis' en laatstgenoemde liet er geen gras over groeien, want reeds op 16 September 1800 kwam diens

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1957 | | pagina 99