74 Verwijlen we nog een ogenblik bij de jongere generaties. In de jaren 19001906 leert Agneta, de enige dochter van Aarnoud en Elisabeth later mevrouw Abel Labouchere met mijn zusters. Dat spaart een gouvernante. Over haar broers heb ik al gesproken. Met Hendrik ga ik naar de Handels school in Amsterdam, waarna hij korte tijd in Indië zal ver blijven. Met Frans zit ik in de modder op Berkenrode. Of 'in de Meer'. In het najaar verkopen we de kastanjes van Berken rode aan de baas van Bosbeek voor de herten. We bouwen ook een hut, genaamd 'Tochtlust' van sulkeykisten, die dit lichte vervoermiddel, door vader Aarnoud op harddraverijen gebruikt, uit Amerika naar Nederland vervoeren. Deze ver dedigt in zo'n sulkey de kleuren van zijn stal: het wit en blauw, waarin hij dan ook als jockey gekleed gaat. Als Hendrik later het archief van de heerlijkheid ordent, bergt hij het op in wit-en-blauwe mappen met dito strikken en in die verpakking heeft de tegenwoordige heer van Berken rode het in 1956 overgedragen aan het gemeentebestuur van Heemstede, dat ook op deze wijze aan 'de kleuren van de Crommelins' wordt herinnerd. Hendrik gaat in de diplomatie en schrijft uit Pretoria en Cairo onderhoudende brieven (waarin 'geen woord Frans staat'). Van Frans, wiens handen alles kunnen maken, leer ik in mijn jeugd vele dingen, ook fietsen op harde banden. Hij gaat van het paarden- op het autovak over. Berkenrode doet met zijn tijd mee en bouwt een garage, genaamd 'auto- mobielenstal', als nog niemand er een heeft. De jongste broer, Gérard, is weer een landbouwman. Met jarenlang een bedrijf in Kentucky, waarheen zijn echtgenote, Marie Fouise Teixeira de Mattos, hem volgt. Hij is helaas niet meer in leven. In de meidagen van 1940 assisteert hij als burger het Nederlandse leger en wordt door een Duitse kogel getroffen. Zijn weduwe is thans grootmeesteres van de Konin gin en woont in de Aerdenhout. Totdat het jongere geslacht het nest uitvliegt, is Berkenrode voor ons de zoete inval. En omgekeerd komen de 'Cromme- lingen' (dat zegt men destijds) veel op Kennemerduin. Mijn

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 102