87 moeilijkheden op te lossen was practisch en ook in de Broe dergemeente zeer gewoon. Drie maanden na het overlijden van Magdalena hertrouwde Christian te Sloterdijk op 25 maart 1781 met Johanna Juliana Vieweg, geboren 29 sept. 1745 in 's-Hertogenbosch uit de boekhandelaar Christian August en Johanna Flemming. Beide ouders waren Luthers en hun dochter was in 1778 in de Broedergemeente van Amsterdam opgenomen. De kinderen werden nu weder verzorgd en Christian kon weder op reis gaan voor eigen zaken en voor die van Hoorn6) De opvoeding der kinderen woog hem zwaar zijn oudste dochter was in 1780 al zestien jaar en eigenlijk vond hij Haarlem toch maar een gevaarlijke stad. Feitelijk had hij voor zijn dochters alleen maar vertrouwen in een opvoeding in het hart der Broedergemeente, en dat was Zeist of het Herrnhuttersche opvoedingshuis Neuwied, en hij laat niet af om zijn kinderen daar opgenomen te krijgen. Hij schrijft in zijn brieven telkens, dat de meisjes er ook zo naar verlangen. Of deze het daar steeds mee eens waren Susanna Henning werd in 1787 naar Neuwied gebracht door vader en stiefmoeder. Zij was toen negen jaar en vond in Neuwied haar zusje Anna. Maar in hetzelfde jaar kreeg Christian zijn dochter Christina uit Zeist terug. Zij was er van het Heilig Avondmaal buitengesloten en toen zij eind 1791 's avonds om zes uur plechtig te midden der Haarlemse ge meenteleden in het huis van haar vader door verloving ver bonden werd aan 'Diasp(ora)7) Bruder An toni van Bommel uit Gouda', was zij nog niet in de Haarlemse gemeente opge nomen. Anna gaat na Neuwied ook naar Zeist, en ook zij wordt ten slotte van het Heilig Avondmaal buitengesloten en naar Haarlem teruggezonden (1791). Dit kan bij de meisjes weerspannigheid, doch ook ernst en nadenken en eigen per soonlijkheid betekend hebben. Catharina Elisabeth Gottfriede en haar zuster Maria waren reeds vijfjaar eerder met Pasen 1786, toen'viele Geschwister' uit Haarlem de reis meemaakten, naar Zeist gebracht. Catharina Elisabeth zou lang in Zeist blijven; er zouden over

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 115