88 haar geen klachten zijn waarschijnlijk, en bij haar geen twijfel. Zij zal dus regelmatig zijn toegelaten tot het Heilig Avond maal, toen het daarvoor haar tijd was. Te midden van magen en Geschwister, zou zij ten slotte verloofd worden met Johann Ludwig Orthlieb en met hem in het huwelijk treden. Zo leek Catharina mijn betovergrootmoeder haar jonge leven te leven tot geruststelling en voldoening van haar zwaarwichtige vader. En dat dit niet door haar is voortgezet is door niets gebleken. Van deze zwaarwichtige vader bezit 's Rijksprentenkabinet in Amsterdam een klein penseelportretje8) in O.I. inkt. Het is een bedrukte, sombere beeltenis onder dik wild haar, een van zorgen vervuld gelaat. Het moet op hoge leeftijd zijn gemaakt. Christian heeft echter in deze jas van tussen 1810 en 1820 volstrekt geen bejaard uiterlijk. En bejaard moet hij toen toch zijn geweest. Hij woonde sedert 18189) met zijn vrouw bij de Broeders in Zeist, overleed 2 aug. 182211) en ligt begraven op het mooie kerkhof van de gemeente van zijn hart onder de regelmatig geplante bomen, tussen de groene hagen. Juliana Vieweg ligt er ook, sedert 29 aug. 182311), onder een zelfde kleine steen met alleen naam en data. Er zijn geen storende monumenten. Man en vrouw liggen niet in hetzelfde graf. Tot over de dood heen handhaafden de Broeders de scheiding der geslachten. 'Der ledige Bruder Orthlieb von Zeyst, Silberschmidt' was 21 sept. 179012) uit Zeist naar Haarlem gekomen. Hij werd 19 aug. 1755 in Klein Welcke (Saksen) geboren en zou zijn graf vinden in Haarlem 18 sept. 1820. Uit zijn attestatie (Zeist) blijkt, dat hij 'eenige jaare hier ter plaaze woonachtig is geweest' en zich nu in Haarlem vestigen wilde. De Haarlem se Broedergemeente neemt hem aan en staat tegenover het stadsbestuur voor hem in bij mogelijk gebrek aan werk en verdiensten. 22 okt. betaalt Johann Ludwig zijn burgerrecht f. 11.-op het stadhuis, 'machte 4 Nov. sein Meister- stück' en onthaalde 'Deeken en Vindere'r van het Zilversmids- gilde op een maaltijd13), zo als dat behoorde. Hij had toen reeds een huis in de Anegang gehuurd14)Enige dagen later

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 116