95 lijk aan die van de toren van zekere kerk in het nieuwe westen van Amsterdam. Voor de brouwers uit Haarlem de daar toen belangrijkste groep industriëlen die ook enig land- en duinbezit hadden in de omgeving was die vijver van veel belang voor hun nering. Tegen 1620 nam het Brouwersgilde zelfs maatregelen die ten doel hadden het zich in de 'viver van mr. Dirc Ramp' verzamelend heldere duinwater tegen over stromingen te beveiligen, een euvel dat hier wel plaats had als het water in het IJ een bepaalde hoge stand had bereikt. Het barre stuivende duin ten westen van de Korte Zijlweg, die ook wel Heerenweg, Overveenseweg en Nieuwe Schulp weg wordt genoemd, had langzamerhand plaats gemaakt voor goede teelgronden, doorsneden door talrijke sloten en met hier en daar kleine vijvertjes voor waterberging. Hiervan hadden op 8 october 1626 de Van Sompels, van oorsprong Haarlemse brouwers, een aanzienlijk gedeelte gehuurd. Zij behoorden tot de Overveense notabelen, waren herhaalde malen schepen in deze ban en hadden grondeigendom in de Volmeer, in april 1616 daar door hen verworven. Samuel Ampzing spoort in zijn bekend werk3) de Haarlemmer aan een wandeling te maken naar "t peulrijck Overveen', 'En sien daer bij de Vaert hoe wonderlijk de landen Daer groeijen uyt de spa daer waszen uyt de sanden Hoe alderleije saed op meen'gen schoonen kamp Van sulk gewonnen land wel tierd by 't Huys van Ramp\ Ter aanmoediging van de teelt van kool, peen, plukerwten, ajuin, wortelen, kroten enz. verleent de stadhouder prins Frederik Hendrik aan de 'eijghenaers en gebruikers van warmoeslanden en cooltuynen' onder Overveen vrijstelling van het betalen van tienden. Per schuit werden de tuinbouw producten afgevoerd door de Rampenvaart naar Haarlem en Amsterdam. Om verschillende redenen voldeed het water van de kolk in de Houtvaart, dat de brouwers plachten te gebruiken, steeds minder. In 1646 weet het gilde een duinterrein te ver werven van de Haarlemse brouwer Cornelis Borst, eigenaar

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 127