97 aan Sander van Limburg voor f. 7.000,Hij en zijn na zaten brengen op de plaats verbeteringen aan en breiden haar uit. Ook weidegrond wordt aangekocht langs de Houtvaart van de Erven van Maerten Reyerse. De Brouwersvaart, eigendom der heren van Rolland, werd in de veertiger jaren van de 18de eeuw een voorwerp van overheidsbemoeiing. Langzamerhand was ze een waterweg van groot locaal belang geworden. In 1741 werden de walle kanten van een houten beschoeiing voorzien en werd de vaart in goed bevaarbare staat gebracht. Om het voortduren van een en ander te verzekeren stelden Burgemeesteren en Regeerders van Haarlem op 22 mei 1742 een reglement vast. Boeten werden bedreigd tegen wie de vaart of het er naast gelegen voetpad beschadigde, stoepjes of neertreden aan het water maakte, dan wel het pad met rijtuig passeerde. Alleen een open of toeslede werd erop toegelaten. Behalve uit de opbrengsten der boeten, werden de onderhoudskosten be streden uit een contributie, die de overheid 'maatig' noemde, en die werd geheven van het brouwersgilde, de huurders of eigenaars der aangrenzende tuinen, van de warmoeziers, de zanders aan de zanderij van Elswout, de 'eygenaars der hoff- steden in Overveen', en de tentschuitjesverhuurders. In die tijd werd de Brouwersvaart bovendien telkens voor vier jaren verpacht door de heer van Rolland, hetgeen deze een jaarlijkse bate van ongeveer f. 14,— opleverde. De pach ters mochten 'telken rij se vorderen de somma van vijftien stuyvers voor ij der vreemt schip off schuyt het welk gelaeden met turff, kalk, steen off andere grove waaren door deselve vaert komt te vaaren'. Vrijstelling genoten de vaartuigen van hen die verplicht waren in de onderhoudskosten bij te dragen overeenkomstig het bepaalde in het zo juist genoemde regle ment. Op 5 augustus 1751 wordt 'de hofsteede met de huyzinge, vijver en boomgaert, genaamd Limburg' met nog drie stuk ken land, waarvan één leenroerig aan de baronie van IJssel- stein, benevens 'een schuyt of jagje, vis en vinke netten en biljart' door de familie Van Limburg verkocht. Namens

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 129