105 scheen de gezondheidstoestand te verbeteren. Zij was een vriendelijke vrouw, die alles deed, wat mogelijk was, om vrede te bewaren en te bevorderen. In stilte deed zij zeer veel goed'11). Hoezeer Warin getracht had Vaart-en-Duin ook aan de westzijde een natuurlijke grens te verschaffen nl. de Brouwers kolk, was noch hem noch zijn opvolgers dit tot nu toe gelukt. Mejuffrouw Borski weet telkens bij gedeelten de gronden die haar buiten nog van de Brouwerskolk scheidden, in huur te verwerven. Op 31 october 1851 pacht zij van Willem van Walré, boekhouder van de voormalige Corporatiën van Neringen, Ambachten en Bedrijven te Haarlem 'een stukje weiland gelegen langs de Nieuwe Brouwerskolk' voor tien jaar tegen een jaarlijkse huurprijs van f. 14,Desverlangd mag zij dit stuk met bomen doen beplanten. In de zestiger jaren huurt mejuffrouw Borski een gedeelte bos en duin achter bij de Brouwerskolk voor f. 25,— per jaar. Hierop wordt enkele jaren later het z.g. Jagershuisje gebouwd, nu bekend als theeschenkerij "t Kolkje'. Hier kwamen op mooie dagen Haarlemse huismoeders met talrijk kroost. Wilden ze thee zetten, dan bracht de pachter en bewoner van het huisje tegen een uiterst geringe vergoeding een theestoof en een ketel met heet water. In 1861 wordt op Vaart-en-Duin een tuinbaaswoning gezet. Een in de voorgevel daarvan aangebrachte steen vermeldt: M. S. A. Borski 25 Juny 1861 Eindelijk, in 1862, doet mejuffrouw Borski een poging haar huurgronden in eigendom te krijgen. Haar verzoek werd echter afgewezen met de motivering, 'dat de verkoop dezer gronden (door de gemeente Haarlem) geenzins in het belang der gemeente is te achten, ja zelfs de versnippering der aan- hoorigheden van de Brouwerskolk volstrekt nadelig is te achten'. Al spoedig bleek de werkelijke reden: Haarlem koes terde nl. in die tijd plannen tot het stichten van een water leidingbedrijf bij de Brouwerskolk. Drie jaar tevoren had de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 137