107 haar neef C. D. van der Vliet 's zomers op Vaart-en-Duin buiten was. In 1817 te Amsterdam geboren als zoon van Jan van der Vliet en Bartha Johanna Borski, aan wie Elswoutshoek toe behoorde, was hij daar koopman, lid der firma Gebrs. Van der Vliet, en werd later benoemd tot Ridder in de Orde van de Eikenkroon. Hij huwde te Amsterdam in maart 1852 jkvr. Anna Emerentia Jacoba Goll van Franckenstein, dochter van jhr. Pieter Hendrik en Anna Elisabeth Haas. Na de dood van mevrouw Boonen werd Vaart-en-Duin zijn eigendom. De zorg voor de moes- en fruittuinen was in die tijd toever trouwd aan baas Van den Berg, een ouderwetse, baardige figuur, altijd met een lange blauwe sloof voor, waarmede hij niet dan opgeschort, zoals het behoorde, aan het grote huis kwam om zijn orders te halen. Op zekere dag was de heer Van der Vliet ten eten genood op Casa Nuova (nu het St. Jozef kindertehuis) te Vogelenzang bij zijn broeder mr. Willem, en had daar als primeur uit de tuin een of ander jonge groente of ooft opgediend gekregen, welke producten de tuin van Vaart-en-Duin nog niet had opgeleverd. De volgende morgen kreeg baas Van den Berg dit van zijn heer te horen. Zijn ge ografische kennis gaf hem het juiste antwoord in de mond: 'Ja, Mijnheer, maar Vogelenzang ligt zoveel zuidelijker!' Op 15 januari 1894 overleed de heer Van der Vliet op Vaart en-Duin. Mevrouw bleef de plaats bewonen. Ruim zesentachtig jaar oud overleed ze er 31 juli 1904, als laatste van haar geslacht. Zij bezat zeer fraaie pastelportretten door C. H. Hodges van haar ouders. In de 19de eeuw was in Amsterdam een ge woonte opgekomen om familieportretten bij de begrafenis van bezitter of bezitster mede in de kist te bestellen. Een be paling in die zin was ook door mevrouw Van der Vliet ge maakt. Haar besluit werd door haar zoon geëerbiedigd. Een soortgelijke beslissing was door mevrouw Borski-Van de Velde genomen en neergelegd in haar testament van 13 mei 1844: de portretten harer ouders, door J. M. Quinkhard geschilderd, zouden met haar begraven worden. Eenzelfde 1 m

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 139