108 lot was toebedacht aan haar eigen portret door J. W. Piene- man geschilderd, haar op haar tachtigste verjaardag door zakenvrienden aangeboden. Eén dezer, blijkbaar op de hoogte van haar neigingen in deze, had de voorzorg genomen een duplicaat te doen vervaardigen, dat thans nog één der ver trekken van de firma Hope Co. te Amsterdam siert. Alleen het kinderportret van haar echtgenoot, door M. Houtman geschilderd, ontkwam aan de vernietiging, daar het aan haar kleinzoon werd gelegateerd. Na haar dood is volgens haar wensen gehandeld13). Toen mevrouw Van der Vliet in 1904 was gestorven, waren ook de dagen van het bijna honderd jaar oude huis met zijn grote, na 1850, aangebouwde veranda geteld. Een volledige amotie volgde. Reeds vormde de plaats met die van het aan grenzende Duinzigt, door de heer G. J. van der Vliet be woond, sedert ongeveer twintig jaar in aanleg één fraai geheel. DUINZIGT Met het woord: 'werf', waarmede de hoek, gevormd door de Brouwersvaart en de Korte Zijlweg (westzijde) in het reeds geciteerde 'Caertboeck' van Ockersz is aangeduid, wordt ook aangegeven de plaats waar zich nu het herenhuis van Vaart en-Duin bevindt, met aan de westkant er langs gestrekt een kleine langwerpige vijver. Het bouwsel dat zich daar op het einde van de 16de eeuw heeft bevonden, zal wel niet meer geweest zijn dan een lage duinstulp. Met de afgezande duinen in de directe omgeving is het, gelijk reeds in de inleiding ver meld, in October 1626 door burgemeester Pieter Ramp, van Haarlem, in huur uitgegeven aan de Van Sompels. Deze pacht is door Gerrit Andries Ramp en zijn opvolger Egbert Willem Ramp gecontinueerd. In de tweede helft van de 17de eeuw waren pachters Jan, Frans en Willem van de Sompele, zonen van Abraham van de Sompele en Maycken Rogiers. Frans, tuinbaas op Elswout, wordt door Commelin in zijn boek: 'Nederlantze Hesperides', van 1676, zeer ge prezen om de uitmuntende door hem gekweekte oranje- en

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 140