DE HAARLEMSE SCHUTTERSSTUKKEN II. Maaltijd van Officieren van de Sint Jorisdoelen Frans Pietersz. {de) Grebber, circa 1624). Identificatie van het schilderij en de voorgestelde schuttersofficieren. Het bij dit artikel afgebeelde ongedateerde schuttersstuk (cat. Frans Halsmuseum No. 114, thans in de Volkscrediet- bank te Haarlem) staat van oudsher bekend als 'Maaltijd van Officieren van de Sint Jorisdoelen'. Noch het jaar, waarin het werd geschilderd, noch de namen van de voorgestelde officieren zijn in gedrukte bronnen te vinden en evenmin staat door attributen e.d. vast, dat hier inderdaad de officieren van de St. Jorisdoelen zijn afgebeeld en niet die van de Cluveniers- doelen. Het was dus een boeiende taak om te trachten de anonimi teit van de op het stuk voorkomende schutters op te heffen en daardoor het schilderij meer voor ons te doen leven. Wij zien voor ons een groep van acht officieren, ter linker zijde geflankeerd door de vaandrig, terwijl rechts op de achter grond de knecht een glas wijn op een presenteerblad binnen brengt. Bij de identificatie van de officieren op Frans Hals' schut tersstuk van 16161) wees ik er op dat de rangschikking aan tafel min of meer protocolair pleegt te zijn. Aan het hoofd van de tafel, links op de voorgrond, zien wij de kolonel, kenbaar aan zijn oranje-sjerp. Naast hem moet dus de provoost de tweede in rang gezeten zijn. De beide figuren, die geheel rechts aan het ondereinde van de tafel zitten, kunnen niet anders dan twee luitenants zijn. Zij zijn afgebeeld als een soort Siameese tweeling en verstoren de overigens zo even wichtige opzet van dit werk. De derde minder belangrijke plaats wordt ingenomen door de officier, die naast de knecht achter de tafel staat. Hij zal dus de derde luitenant zijn. De

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 153