120 overige drie figuren, n.l. de beide officieren die aan de lange zijde resp. voor en achter de tafel zitten en degeen die naast de plaats van de fiscaal achter de tafel staat, zijn krachtens hun plaatsing kapiteins. Alle officieren met uitzondering van de kolonel zijn getooid met rood-wit-blauwe sjerpen. In het vorig artikel deelde ik mede hoe ik op toevallige wijze in het bezit kwam van een serie eind 17de eeuwse rap porten, waarin destijds in opdracht van Burgemeesteren van Haarlem was vastgelegd wat enkele bejaarde personen over de schuttersstukken wisten te vertellen. Wanneer wij nu deze rapporten opslaan dan vindt men daar een der schilderijen als volgt beschreven: In de Regentessekamer van het vergroote Proveniershuys voor de schoorsteen: 1 Hendrik van den Hoven met de hand op de borst 2 Dirk Dirksz. Dikx met het glas in de hand 3 Bartholomeus Jansz. Veer met het glas in de eene hand en de andere op de leuningstoel 4 Jan van der Camer snijdende op een bout 5 met het glas in de hand en de andere wijsende 6 7 Jan van Nes met het vaendel 8 de tamboer 9 10 Johan de Waal, burgemeester, wijsende met de vinger op No. 5. Uit de toevoegingen is duidelijk, dat deze beschrijving slaat op het hier besproken schilderij en dat eerst worden opge noemd de zittende figuren van rechts naar links, dan de vaan drig en tenslotte de drie op de achtergrond staande figuren, weer van rechts naar links. In deze zelfde rapporten komt, zonder toevoegingen, nog een tweede beschrijving van dit stuk voor, thans van links naar rechts: Het stuck in de zaal van de Nieuwe Doelen voor de schoor steen:

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 154