123 van de St. Jorisdoelen van Hals uit 1627, waar hij als fiscaal de dan gangbare benaming voor provoost naast de kolonel Aernout Druyvesteyn is gezeten. De oudere toe schrijvingen willen ons doen geloven, dat op het stuk van 1627 Adriaan's jongere broeder Nicolaes Verbeek zou zijn afge beeld. Deze was toen echter de jongste kapitein en zal zeker niet de ereplaats naast de kolonel hebben ingenomen. Tenslot te komt Pieter Verbeek nog voor op de zeldzame prent2) van H. van Scheyndel naar een verloren gegane tekening van Pieter de Molijn ter herinnering aan de tocht van de Haarlemse schutters naar Hasselt in 1622. Johan de Waal staat naast de provoost. Als oudste kapi tein behoort hij aan tafel naast de kolonel gezeten te zijn. Ter wille van de compositie heeft de schilder hem verzocht achter de tafel te gaan staan, maar de lege tabouret op de voorgrond geeft aan, dat de regels van de tafelschikking ook hier toch wel degelijk in acht zijn genomen! Op De Waal volgt zittende Johan van de Camer, de tweede kapitein in rang, wiens beeltenis eveneens bekend is van de prent van de tocht naar Hasselt. Dan zien wij achter de tafel staan de oudste luitenant Thomas Schatter en vóór de tafel zitten de jongste kapitein Bartholomeus Veer. De volgende figuur levert weer enkele moeilijkheden op. De eind - 17de - eeuwse beschrijvingen vermelden, dat hier is afgebeeld Dirck Dircksz. Dicx 'in de schopjes' lees: brouwer in de bekende Haarlemse brouwerij het Scheepje. Deze toe schrijving kan niet juist zijn, daar de bedoelde Dirck Dircksz. Dicx eerst in 1626 vaandrig van de St. Jorisdoelen werd en uiteraard tevoren niet officier bij deze zelfde schutterij was. Bovendien is hier een al oudere man afgebeeld. Nu had hij wel is waar een geheel gelijknamige vader, die behalve brou wer in het Scheepje ook burgemeester van Haarlem is ge weest, maar deze komt evenmin in aanmerking, daar hij reeds op 30 mei 1619 stierf. Deze oudere Dirck Dircksz had echter een zuster Anna Dircksdr. gehuwd met Dirck Cornelisz. En dat is nu degene die als jongste luitenant voorkomt op de schutterijlijsten van 16211624 van de St. Jorisdoelen! Wij

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 157