124 kunnen ons voorstellen hoe één der door de commissie van 1692 geraadpleegde naneven nog wel geweten heeft, dat daar zijn meer dan 60 jaar tevoren overleden oud-oom Dirck was afgebeeld, maar daarbij Dirck Cornelisz. heeft verward met diens zwager Dirck Dircksz. Ook de leeftijd van de betrok kene, een vrij oude figuur voor een luitenant, komt overeen met hetgeen van Dirck Cornelisz. bekend is. Hij werd om streeks 1570'75 geboren en had dus, toen dit schilderij werd vervaardigd, de 50-jarige leeftijd reeds bereikt. Het is leerzaam ook op de halskragen te letten. Deze zeggen ons veel over de leeftijd van de betrokkenen en soms ook over de sociale positie. De ruim 50-jarige luitenant Dirck Cornelisz. heeft op dit schilderij de meest ouderwetse halskraag, de meer dan 20 jaar jongere oudste kapitein uit het aanzienlijk geslacht De Waal de meest moderne. De laatste officier is Willem Reyniersz. Buys, die van 1621 tot 1624 luitenant bij de St. Jorisdoelen was. Weliswaar ver meldt één der oude rapporten, dat hier Hendrik van den Hove zou zijn afgebeeld, doch dit is niet mogelijk daar deze eerst in 1633, dus 9 jaar later, officier bij de St. Jorisdoelen werd. Buys vormt een uitzondering op de regel, dat men niet van de ene naar de andere schutterij overging. Hij behoorde van oudsher bij de St. Jorisdoelen en komt als kapitein voor op het stuk van Soutman, dat weergeeft de officieren van deze doelen uit de zittingsperiode 16391642. Daarnaast is hij echter van 1627 tot 1630 luitenant geweest bij de Cluveniers- doelen en in die kwaliteit werd hij mogelijk afgebeeld op het schuttersstuk van Pot. Ook op de prent van de tocht naar Hasselt komt zijn duidelijk herkenbare beeltenis voor3). De doelenknecht vertoont gelijkenis met die, welke is afge beeld op Hals' Maaltijd van Officieren van de St. Jorisdoelen van 1616. Tot dusverre heb ik de naam van deze functionaris niet kunnen achterhalen. Ter verduidelijking volgen nu de tafelschikking en enige gegevens over de voorgestelde personen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 158