132 gelopen tot aan de Riviervismarkt, waar het werd beëindigd met een gekanteelde toren. In dit pand is een, vooralsnog moeilijk te dateren, gothisch houtskelet aan het licht gekomen, dat versierd is met ornamentale schilderingen, die omstreeks 1510 kunnen worden gedateerd. De restauratie, onder leiding van prof. ir. C. Wegener Sleeswijk, leidde tot de ontdekking dat het pand zodanig was vervallen, dat de restauratie veel ingrijpender wordt, dan kon worden voorzien. In afwachting van een herziening der plan nen is het werk gestagneerd. Bij onderzoek was gebleken, dat het kruisgewelf in de Grote Kerk niet meer geheel betrouwbaar was. Aangezien dit gewelf met de kruistoren eigendom is van de gemeente, is door Openbare Werken een steiger geplaatst voor nader onderzoek, wat door de civiele afdeling en de afdeling monumentenzorg is ter hand genomen. Het is gebleken, dat de toestand van het gewelf inderdaad niet ongevaarlijk is. In de literatuur duikt telkens de zonderlinge fabel op, dat de ornamenten onder het gewelf van koper zouden zijn. Thans is onomstotelijk gebleken, dat de kerkrekening van 1500 het bij het juiste eind heeft: het zijn schilderingen in paarsrood, roze, olijfgroen, blauwgroen en goud. De verwaarloosde toestand van de leien dakbedekking van de Grote Kerk noopte dit jaar tot het nemen van noodmaat regelen; een definitief herstel is in voorbereiding. Ook dit jaar zijn er weer enkele verliezen te melden. Het pandje Burgwal 99, een eenvoudig klokgeveltje, werd ge sloopt. Het pand Anegang 26 werd inwendig geheel vernield, waarbij talrijke fraaie onderdelen verloren gingen, en uit wendig ten dele door een niet passende onderpui ten dele door ongelukkig gedetailleerde vensters aangetast. Tegen het eind van het jaar werd aan de afdeling mede het onderhoud van een groot aantal monumenten, die eigendom zijn van de gemeente, overgedragen. Voor het vertrou wen, dat hiermede in het werk van onze afdeling is betoond, zijn wij van harte dankbaar. Evenzeer verheugt het ons, dat dit jaar de restauratie van vier panden kon worden voltooid,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 168