20 beschaving en aangeboren hartelijkheid, die hem zijn leven lang kenmerkten. Op een middag b.v. valt zijn blik op onze oude bijna blinde leraar, die in de gang van de school komt aanstrompelen; vlug opent hij de deur van De Pauws leskamer en zet een stoel voor hem naast de vleugel. De leerjaren gaan snel voorbij, Van Beinum doet een prach tig eindexamen. Spoedig zien wij hem als dirigent van verschillende koren en orkesten in Schiedam en Zutfen. In het voor hem belangrijke jaar 1927 treedt hij in het huwelijk met de begaafde violiste Sepha Jansen en wordt hij tot 1ste dirigent van de Haarlemsche Orkestvereniging be noemd. Het programma van zijn eerste concert luidt als volgt: Berlioz Carnaval Romain Ravel Pavane pour une Infante défunte Chausson Viviane Brahms Tweede Symfonie In samenwerking met Marinus Adam heeft Van Beinum de H. O. V. enorm omhoog gewerkt, het repertoire uitge breid en zeer veel aandacht aan het werk van Nederlandsche componisten geschonken. Op welke wijze Eduard met zijn collega Marinus Adam samenwerkte, wordt wel zeer duidelijk aangetoond door de woorden geschreven in de partituur, die hij hem bij zijn vertrek naar Amsterdam aanbood: 'Den voortreffelijken kunstenaar Marinus Adam, met hartelijke dank voor zijn toewijding waarmee hij mij terzijde stond gedurende de 3 jaren dat wij samen het leiderschap der H.O.V. hadden. Deze samenwerking zal voor ons beiden een onver getelijke fijne herinnering blijken te zijn!' Haarlem 12 mei '31 Eduard van Beinum Op een lentedag in 1931 ontmoet ik Eduard in de Grote Houtstraat. 'Kun je je mond houden' zegt hij opgewonden en dan,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 26