24 wist te schenken en de grote trouwhartigheid waarmede hij steeds trachtte een ieder, die een beroep op hem deed, ter wille te zijn. Bovenal gedurende de moeilijke jaren der bezetting heeft hij, gedreven door zijn ware naastenliefde, grote activiteit ontplooid in het ondergrondse werk en velen met gevaar voor eigen veiligheid aan de greep van de bezetter ont rukt. Doch ds. Brandt was allerminst een figuur van louter zachtzinnigheid; hij kon, wanneer dit nodig bleek, zich krachtig te weer stellen, terwijl hij zich van de meesten zijner collega-predikanten onderscheidde door efficiente zakelijk heid in zijn oordeel en overleggingen. Daarnevens bezat hij een scherpe vooruitziende blik en groot organisatie-talent, waarvan, behalve zijn eigen Gemeente, o.m. de Algemene Vereniging van Vrijzinnige Luthersen in welker Hoofd bestuur hij tal van jaren zitting had als de Vrijzinnig Protestantse Radio Omroep in welker wederopbouw na de oorlog hij een vruchtbaar aandeel heeft gehad met dankbaarheid getuigen. In de Evangelisch-Lutherse Gemeen te van Haarlem wist hij steeds nieuwe initiatieven te ontwikke len en door zijn enthousiasme anderen tot medewerking te stimuleren. Na de bevrijding van Nederland heeft hij geruime tijd een werkzaam aandeel genomen in de activiteiten van Volksherstel te Haarlem. Helaas heeft zijn gezondheidstoestand vooral na de oorlogs jaren, hem belet zich verder volledig te geven aan zijn taak als Pastor van de Gemeente die hem dierbaar was, terwijl hem in 1951 de zware slag trof van het overlijden, na kort stondige ziekte, van zijn echtgenote, die hem steeds in zijn arbeid trouw ter zijde had gestaan en die mede in de Gemeente een grote leegte achterliet. Een groot geluk is het daarom voor hem geweest, dat in de loop van 1952 hem de functie van leider van het onderwijs, de eredienst, cultuur en ontspanning aan het Nederlandse Studenten-Sanatorium werd aangeboden. Hier kreeg hij de gelegenheid om in een nieuwe omgeving zijn energie op nieuwe

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 32