verleden, met in hun wapen de Franse lelie, in de tijd van koning Hendrik IV verkregen, dan is het aanzoek van de zoon der Hugenoten aan de dochter der Doopsgezinden, aan de doch ter van Catharina de Haan, aan de achterkleindochter van Wijna Leeuw, dan is het schenken van haar hand door deze Amsterdamse Mennistenjoffer, met degelijke principes en veel temperament, aan de veelbelovende opportunist van goeden huize een merkwaardige gebeurtenis, maar toch ook een teken des tijds, een teken van veranderde tijden. Het 'ancien régime' (Appie) is patriottisch (Ampie) geworden. Temperament heeft Appie ook, maar op een andere manier dan Ampie. Hij is de laatste der Crommelins, die op de Fran sen lijkt. Zie zijn jeugdportret, aan Hodges toegeschreven* dan hebt ge voor u een figuur uit de Franse revolutie, een Danton in het fatsoenlijke. Het gelijktijdig gemaakte konterfeitsel van zijn echtgenote vertelt ons minder; toch heeft ook zij de dédaigneuze glim lach, waarmee de Franse aristocraten het schavot bestijgen, maar dit kan natuurlijk een mode-effect zijn, dat voor rekening komt van de portrettist. We nemen aan, dat Ampie een 'baas' was. Haar kinderen en kleinkinderen waren bang voor haar. Een lieve vrouw is ze niet. Wel een begaafde vrouw en zeer zeker de geschikte vrouw voor Appie, want ze is meer ge lijkmatig dan hij. In de ups and downs van zijn carrière is zij het stabiele element. Zij steunt hem. Bij alles wat er gebeurt, is hij altijd nummer één bij haar en zij nummer één bij hem. Ook daarom worden ze in één adem 'Appie en Ampie' ge noemd. Mocht zijn imaginatieve geest hem verleiden tot risico's, zij is daar, om hem te remmen en hem met kracht van argumenten te wijzen op de keerzijde van het geval. Dat gaat haar goed af, want ze weet veel en ze weet wat ze wil. Ze is een persoonlijkheid en ze heeft élan, wat opmerkelijk is, gegeven de doopsgezinde schuchterheid, die haar eveneens kenmerkt. Maar tonen de doopsgezinden niet juist dikwijls een combi natie van godsdienstige ingetogenheid, hartstocht en materiële belangstelling? En leeft zij niet in een tijd, waarin die doops gezinden ook wereldse allures beginnen te krijgen 53

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 77