54 Hoe dit zij, ze kan alleen öf liefhebben óf innerlijk afwijzen. Indifferent is ze nooit en het is onder die omstandigheden begrijpelijk dat haar nageslacht herinneringen heeft aan haar scherpe kanten. Deze heeft Jan Pieter nu juist niet. Appie is een sappige, fijnbesnaarde persoonlijkheid. Appie is eenvoudig. Appie heeft een brede, royale natuur. Hij drukt zich gemakkelijk uit, hij heeft mensenkennis en fantasie; hij is ontvankelijk voor de dingen van de buitenwereld. Hij heeft ook de drang om actief deel te nemen aan de vor ming van deze buitenwereld. Hij bezit er de intelligentie voor en het representatieve van de regenten. Appie steekt, figuurlijk gesproken, een heel eind boven zijn omgeving uit en maakt een grote carrière 'op het tweede plan'. Verschillende ambten liggen binnen zijn bereik, maar zijn fatsoen stelt limites aan zijn ambities. Bij al zijn bekwaamhe den is hij geen genie, hij schrijft zijn naam niet in de boeken, waaruit de schooljeugd geschiedenis leert. Wel in het Nieuw Nederlandsch Biographisch Woordenboek (1918), waaruit ik citeer, dat hij de patriottische beginselen is toegedaan en om die reden in 1790 uit zijn openbare betrekkingen wordt gezet. Op dat ogenblik heeft de Stadhouder de macht. In 1795 is het tegengestelde het geval en wordt de Bataafse Republiek uit geroepen. Jan Pieter zit dan in één der vele revolutionaire comité's, die in 1794 worden opgericht en die, als de omwen teling haar beslag krijgt, weer worden ontbonden. Ook de rijken kunnen revolutionair zijn. Het echtpaar, dat in de ambteloze eerste huwelijksjaren in Amsterdam woont, maakt daar de omwenteling van nabij mee. Er komt een 'intermediair bestuur der provincie Holland'. Jan Pieter zit er in. Op 27 januari 1796 hebben verkiezingen plaats voor de Nationale Vergadering. Jan Pieter wordt voor drie Amsterdamse districten tot lid van dit parlement gekozen. Als er op 2 augustus 1797 weer verkiezingen zijn, verzoekt hij niet meer in aanmerking te komen en vestigt zich op Berken rode. Hij is dan vierendertig jaar oud. Heeft hij dan één van zijn inzinkingen? Of wil Ampie naar

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 78