57 (namelijk, dat Lodewijk zou abdiceren), daar hij, in het afwezen van den Minister Röell, de portefeuille van buitenlandsche zaken had gehad.' Met deze mededelingen komt het portret van de officiële Jan Pieter goed uit de verf. Hij heeft gezond verstand, inzicht en evenals Rutger Jan een goede dosis slimheid. De belangen van het Oranjehuis verliest hij -ondanks zijn patriottische gezindheid niet uit het oog. Napoleon, die Schimmelpenninck 'tróp vertueux pour le siècle' noemt, zou dit in sterker mate nog van Crommelin hebben kunnen zeggen. Tekenend voor deze tijd zijn de schilderijen van het echt paar, welke men bij mijn jeugdvriend, Frans van Wickevoort Crommelin, in Warmond aantreft en waarop van Appie's gezicht valt te lezen, dat hij zich heeft losgemaakt van de ver lokkingen van het leven, terwijl Ampie's gelaatstrekken het voornemen verraden nog in geen enkel opzicht afstand te doen. Bij de terugkeer van de Oranjevorst wordt Crommelin lid van de Vergadering van Aanzienlijken (en wie zich daarover, gezien de politieke antecedenten van deze, mijn bet-overgroot vader, thans zou verwonderen, kent de Nederlandse geschie denis niet). Na onze vereniging met de zuidelijke Nederlan den, neemt hij zitting in de Tweede Kamer, die hij in 1818 1819 presideert. In 1822 vraagt hij (officieel om gezondsheid- redenen) ontslag. Enige jaren later (1825) komt hij in de Eerste Kamer. Willem I benoemt hem in 1818 tot comman deur in de Orde van de Nederlandse Leeuw en in 1822 tot staatsraad in buitengewone dienst. 'Tous les honneurs' wor den zijn deel. En dat is typerend voor iemand, wiens ambities de tempering van het leven hebben ondergaan. In alle genera ties kan men zulke mensen aanwijzen. Ze ontmoeten juist sympathie, omdat ze niet met de ellebogen werken. Ook in Haarlem is dit het geval. Daar is hij van 1817 tot aan zijn dood voorzitter van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen. Directeur van dit genootschap wordt hij

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 81