69 overleden 1958, had herinneringen aan een groot Haarlems huis van zijn grootouders met een moerbeiboom in de tuin, maar ik weet niet waar het gestaan heeft. In de volgende generaties bepaal ik mij tot de oudste tak en tot mijn eigen familie. Op Berkenrode wonen, nadat groof zich op 'Kippen- vreugd' heeft teruggetrokken, zijn oudste zoon Hendrik met Albertine Crommelin, zijn vrouw en verre nicht, die ik bei den heb gekend. Hij is in 1832, zij in 1833 geboren en ze zijn een gezellig span. Ik denk ook 'un beau couple' in hun jeugd. Hij heeft bakkebaarden en het gezicht van een Russisch groot vorst. Dat komt van de Pallandts. Maar van de Pallandts komen niet alleen deugden en 'oom Hendrik', zo noemen mijn ouders hem, heeft wilde haren gehad. Tante Albertine een zuster van mijn oudtante Van Lennep op het Manpad is een opgewekte vrouw, wier levensstijl zich zeer wel aanpast bij die der, langzamerhand wat rustiek geworden, 'Berken- rodes'. In hun bestaan gaan de paarden en koeien een over heersende positie innemen, en van society-plichten trekken zij zich niet veel aan; die laten de mannen aan hun vrouwen over. Oom Hendrik zit altijd op de bok en als hij met zijn zoon eens op de inbrekersjacht gaat en ze potelingen die ze zijn twee dieven met hun blote handen vangen, binden ze deze met koetouwen, die immers toch in de vestibule van Berkenrode liggen. Tenslotte zal in 1901 de val van een dog- kar oorzaak zijn van oom Hendriks dood. Als mijn vader in 1891 burgemeester van Heemstede wordt, zit oom Hendrik als goed conservatief in de gemeenteraad en opponeert tegen elke nieuwe straatlantaarn. 'Bij donkere maan is de inrit van de Zandvoortselaan gevaarlijk', zegt de burgemeester in de raadsvergadering. Antwoord van oom: 'Ik heb er nog nooit een ongeluk gehad!' De (petroleum-)lan taarn komt er. Verzuchting van oom tegen mijn moeder: 'David is ook zo weergaas autoritair!' (David is dan zesen twintig jaar oud.) 'Tante Tine' heeft een mooi fortuin en geeft haar kleinkin deren en ons welkome cadeaus. Jarenlang word ik door

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 95