72 Lennep (tak Meer en Berg) en dus een verre nicht van haar man, heeft hij eerst op Klein-Berkenrode gewoond. Zo heet 'Kippenvreugd' na de brand in 1890, die het leven gekost zou hebben aan de baby in de wieg: Hendrik, mijn tijdgenoot, indien de fox-terriër 'Bess' niet bijtijds had geblaft en het per soneel gealarmeerd. De ouders komen die avond uit Haarlem aangereden en zien een brandgloed aan de hemel in de rich ting van Heemstede. 'Bosch en Vaart' staat in brand, zeggen ze. Even later: nee, het is 'Eindenhout'. Daarna is de gissing: 'Oud-Berkenroede'. Vervolgens 'Berkenrode'. Tenslotte is het hun eigen villa, die geheel afbrandt. Zij wordt modern-com fortabel herbouwd. Het voetpad langs de Heerenweg wordt later verhard met het puin van 'Kippenvreugd' en in dat puin bevinden zich de diamanten van mevrouw Elisabeth, die nimmer zijn terugge vonden en waarvan men aanneemt, dat ze bij de brand niet zijn gesmolten. Wie lust heeft, kan nog gaan zoeken. Deze Aarnoud en Elisabeth, even bevriend met mijn ou ders als mijn zusters en ik met hun kinderen, wonen tot 1903 op 'Klein' en daarna op het huis Berkenrode. Hun moeder doet andersom. Eén van Aarnouds zusters, Elise, trouwt in 1879 op negen tienjarige leeftijd met Gérard van der Vliet op 'Vaart en Duin' onder Bloemendaal. Dat is dus niet ver van huis, maar toch is dit huwelijk te beschouwen als een ontmoeting tussen twee, tevoren zelden vermengde levenssferen, de Heemsteedse en de Overveense. En mevrouw Van der Vliet is daarin een goede schakel. Zij wordt de leidinggevende kracht van een grote vriendenkring. Ze is grande dame, gelijk haar moeder, met iets van het 'sans gêne' van Berkenrode. Haar enige zoon, die ik reeds heb genoemd, ontvangt in 1956 de gouden hoorn van St. Hubert. Haar broeder Aarnoud op Berkenrode is helaas jong ge storven. Ook alweer door het hippische bedrijf. In de winter van 1912 gaat hij naar Denemarken, om paarden te verkopen en vat kou. Met een longontsteking onder de leden komt hij thuis. Aanvankelijk gaat hij nog uit en mijn broers op dat

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 98