105 en breedte der grachten en kaden. Het is zeer toe te juichen dat het Gemeentebestuur thans werken heeft doen uitvoeren, waardoor de Bakenessergracht, zij het met enige noodza kelijke versmalling behouden kan blijven. Soms kan door het aanbrengen van een boombeplanting een door demping van een gracht te breed geworden dwars profiel esthetisch nog aanvaardbaar gemaakt worden (verge lijk het westelijk met het oostelijk deel van de Parklaan, welke door demping van de daar vroeger aanwezige gracht te breed is in verhouding tot de er langs staande bebouwing). Laten wij nu de wijzigingen bezien, welke zich in de archi tectuur voltrokken, waardoor het stadsbeeld sterk veranderde. Naar de aard van hun bestemming herbergt een stad thans veel meer verschillende soorten gebouwen en van grotere af metingen en schaal dan vroeger. Dat hierdoor de kans op dis harmonie groter wordt, is zeer begrijpelijk. Dit komt o.a. tot uiting, waar het begane grondgedeelte van menige fraaie oude gevel verbouwd is tot winkel. In het orgaan van de Bond Heemschut, jaargang 1959, typeert ir. C. B. van der Tak in een lezenswaardig artikel, getiteld: 'Moderne etalages in een oude stad' dit verschijnsel aldus: 'Renaissance of andere gevelfragmenten op een betonbalk en daaronder een glasvak op een paar magere steunpunten, vormen potsierlijke gevallen en zijn noch architectonisch, noch stedebouwkundig te aan vaarden. Wij gaan ook niet van boven gekleed in rok met wit vest en front en daaronder bijv. een zwembroek De schrijver bepaalt zich echter niet tot een enigszins bittere spot, maar stelt ook een oplossing voor: Waar vele oude panden diep zijn, geeft hij in overweging om de etalages terug te leggen en onder de bovenpuien, welke dan moeten komen te rusten op goed geproportioneerde steunpunten, een galerij te maken, waar het publiek rustig kan winkelen en waarmede de meestal te smalle straten verbreed zouden kunnen worden. Dit idee is zeker overweging waard, doch het is alleen realiseerbaar in een van overheidswege gesteund saneringsplan en met mede werking van de eigenaren der panden. In het bijzonder komt in de vormgeving der verbouwde

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 107