110- gehjk hoog gebouw was gerekend. Het architectonisch en vooral van kleur verdienstelijke flatgebouw heeft daardoor niet de meest gunstige plaats in de omgeving kunnen verkrij gen. Dit maant tot voorzichtigheid met eventuele andere hoogbouwplannen, vooral in de nabijheid van De Hout. Na dert men Haarlem vanuit Bloemendaal, dan vertoont zich De Hout aan de noordzijde van de Spanjaardslaan, welke ge lukkig in de oude vorm herplant wordt, als één prachtig hoog bomenscherm. Torengebouwen in de dichte nabijheid daar van zouden ernstig afbreuk doen aan deze prachtige aanblik. Het gebouw 'Haarlem hoog' aan de westzijde van de Leidse- vaart doet nog vreemd aan. Eerst wanneer de verdere aanleg en vooral de daarbij gedachte beplantingen voltooid zullen zijn, waardoor ook de wat grauwe kleur van het gebouw min der in het oog moge vallen, zal te beoordelen zijn of hier van een aanvaardbaar accent gesproken zal kunnen worden. De hoogbouw van het zusterhuis van de Mariastichting is een onderdeel van verdere nieuwbouwplannen voor dit zie kenhuis. Eerst nadat deze tot stand zijn gebracht, kan beoor deeld worden in hoeverre de oplossing van het moeilijke pro bleem, dat de uitbreiding van een ziekenhuis in een bestaande situatie oproept, stedebouwkundig en architectonisch ge slaagd geacht kan worden. Bij de Buitenrustbrug vormt de hoogbouw van het kantoor van Fluor-Schuytvlot, zowel vanuit de stad als naar de stad toe gezien een goed geplaatst accent. Het gekozen onderwerp kon in de beperkte ruimte van dit opstel slechts in enkele hoofdlijnen behandeling vinden. Ten slotte moge er op gewezen worden, en dat geldt vooral in onze bewogen tijd dat bij de ontwikkeling van een stad in vele gevallen een compromis niet te vermijden is. Het leven zelf leidt immers vaak daartoe. Dit mag ons niet ontmoedigen om te blijven streven naar het betere, ja naar het beste. Be houdzucht kan ons daarbij niet redden. Wanneer bijv., zo als met het pand van de Nationale Verzekeringsbank aan de Grote markt het geval was een historisch gebouw zo vol komen op is, dat het niet meer hersteld kan worden, dan ware

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 112