TWEE OUDE PATRICIËRSHUIZEN IN DE KRUISSTRAAT KRUISSTRAAT 45 EN 51 Inleiding Een prachtig oud patriciërshuis wordt gevonden in de Kruis straat op nr. 45, het huis waarin thans de Gemeentelijke Dienst van Bouw- en Woningtoezicht is gevestigd. Zijn fraaie, vrijwel ongeschonden 18de eeuwse gevel trekt altijd bijzonder de aan dacht en reeds Allan 1 noemt het een der grootste sieraden van dit gedeelte der Kruisstraat, eertijds woonplaats van vele aanzienlijke leden van de oude Haarlemse adel, en prijst het om zijn brede, edele bouwstijl. J. A. G. van der Steur be schrijft het als volgt2: 'Circa 1730. Groot dubbel heerenhuis, met rijke midden travee, gevormd door portiek met vlakke pilasters met com positie kapiteelen en getoogde kroonlijst. Het raam boven de portiek geheel omlijst met snijwerk, waartegen steunen twee halve vrouwenfiguren met leeuwenpooten. De middentravee en de gevel ter weerszijden afgesloten door pilasters van berg steen, waarop consoles tot dracht van de gootlijst. Boven de middentravee een rijk versierd dakvenster, aansluitende aan de attiek, waarop rijk bewerkte vasen. Aan den gevel zijn nog aangebracht twee lantaarns, uit het laatst der 18e eeuw'. Verder voegt Van der Steur er nog enkele historische bij zonderheden bij, die hij ontleend heeft aan mededelingen van de toenmalige (1907) gemeente-archivaris C. J. Gonnet 3, nl. dat op de plaats van dit huis gestaan zou hebben de druk kerij van Jacob Bellaert van Zierikzee, die werkte in de tweede helft van de 15de eeuw, dat een eeuw later Nicolaas van der Laan, burgemeester van Haarlem, eigenaar was en het perceel op 22 december 1560 verkocht aan NIcolaas van Nieuwland, bisschop van Haarlem en prelaat van Egmond. In zijn tegenwoordige gedaante voegt hij erbij, is het ge bouwd voor Mr. Cornelis Sylvius (16871738), burge-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 114