114 Moge hij met de laatste bijvoeging het bij het rechte eind hebben, daar, zoals zal blijken, Mr. Cornelis Sylvius inder daad eigenaar van dit pand is geweest, met de voorafgaande mededelingen is hij blijkbaar op een verkeerd spoor, want het was niet op de plaats van dit huis, dat 'de Bellaert' in de Kruisstraat stond, maar op die van een ander patriciërshuis al daar, waarvan slechts de bovenpui bewaard is gebleven, nl. Kruisstraat 51, thans de 'Hema'. Ook dit pand wordt door Van der Steur beschreven en wel als volgt4: 'Circa 1740. Dubbel heerenhuis met middentravee, iets vooruitspringend. De portiek met vlakke pilasters met Corin thische kapiteelen en eenvoudige kroonlijst. De ramen der middentravee omlijst met snijwerk met kuif. De gootlijst steu nende op consoles. Eenvoudig hek met gegoten hoofdstijlen sluit het perceel al'. Wat deze laatste mededeling betreft, reeds in de tijd, dat Van der Steur dit neerschreef, was men bezig het hek weg te halen en toen daarna in dit perceel winkels gevestigd werden, verdween de fraaie onderpui. Het onderhuis is daarbij een tijdlang in tweeën gesplitst geweest; de daardoor ontstane percelen werden genummerd Kruisstraat 51 en 53. In het laatste, hoek Smedestraat, vinden wij al in 1907 de banket bakkerij van G. A. Gussenhoven, terwijl omstreeks 1910 in nr. 51 zich vestigde J. Oliefiers, die lederwerken verkocht. In 1929 heeft het warenhuis 'Hema' het gehele pand in gebruik genomen en het verbouwd tot één grote winkel, maga zijn, enz. 5 Dat de bovenpui daarbij behouden is gebleven, ook ondanks een brand op de bovenverdieping in 1952, mag wel tot grote dankbaarheid stemmen, evenals het feit dat de nieuwe onderpui daarna beter aansloot bij de 18de eeuwse bovengevel. I. Kruisstraat 51 Laten wij om de geschiedenis van beide panden, Kruisstraat 45 en 51na te gaan beginnen met de oudste gegevens. Dr. H. J. van de Kerk vertelt ons 6: Van 14831486

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 116