131 van 29 september 1669 62 wordt gesproken van een huis met erf en stalling daaraan in de Kruisstraat, waarin hij is over leden, en een huis en erf in het Moriaenssteegje naast de stal. En op 23 januari 1670 63 verkopen de erven van Jan Sacha- riasz. Rens aan Hendrick van den Hove een 'neringrijcke ende vermaerde herberge, genaemt de Valck', met een nieuwe stal voor 40 paarden daarachter, 'alwaer het Alckmaerder ende verdere veere daer is' in de Kruisstraat, belend ten Zui den de 'Moriaens ofte Salemaeckerssteegh'. Jan Saghariaszoon komt in een notariële akte van 5 au gustus 1654 voor als commissaris van het Alkmaarder wagen veer 64, terwijl op de plattegrond van Haarlem van Pieter Wils van 1646 dit gedeelte van de Kruisstraat met nr. 54 aan geduid staat als Alkmaarder wagenveer. Alleen daaruit is niet op te maken of dit veer aan de west- of oostzijde van de Kruis straat lag. Vermoedelijk heeft Jan Sachariaszoon, die aan de westzijde woonde en commissaris van het Alkmaarder veer was, zijn bedrijf uitgebreid tot een herberg en deze de naam 'de Valck' gegeven, toen het huis 'de Valck' aan de overkant geen herberg meer was en die naam niet meer voerde. Het grote huis aan de oostzijde, dat voorheen 'de Valck' of 'de Vergulde Valck' heette, is blijkbaar door de eigenaars, het echtpaar De Goyer-Schout, bewoond. Wij vinden het als een voorname huizinge afgebeeld op de plattegrond van Haarlem door Romeyn de Hooghe van 1688. Hij geeft weer een groot huis van twee verdiepingen, met dubbele stoep, twee ramen aan weerszijden van de middentravee en een drie hoekige tympaan boven deze travee. Het huis heeft grote diepte, is bijna vierkant, en beschikt bovendien nog over een grote, symmetrisch aangelegde tuin daarachter. Reeds in 1665 (5 maart) had Johan de Goyer een huis en erf in de Kruisstraat aangekocht, ten noorden van het zijne gelegen, voor 2300 Kar. gld. 65. Op 23 juli 1679 verkoopt Mr. Jan de Goyer, heer van Kerckwijck, aan Mr. Mattheus Steyn, raad en oud-burgemeester van Haarlem en ontvanger der gemenelandsmiddelen, een groot huis met tuin, stalling en koetshuis in de Kruisstraat, bewoond door de verkoper,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 133