137 het grote huis in de Kruisstraat, waarin zij gewoond had (en ook stierf), te bewonen en gebruiken 'met de stalling, koets- huys en verdere aanhoorigheden, als ook met alle behangsels, vaste schilderijen en spiegels booven de deuren en schoor- steenen, of waer die anders gevonden mochten werden, mits gaders alle de tuincieraden bestaende in vaezen, potten, beelden met derzelver voetstukken en wat verder onder die benaming van thuyncieraeden begreepen kan werden, als meede alles wat verders aard of nagelvast in hetzelve huis, thuyn, stallinge en koetshuys op het overleiden van haar vrouwe testatrice zal werden bevonden'. Hij moest daarvoor een redelijke huur betalen aan zijn beide zoons, die zij als haar universele erfgenamen had aangewezen. Het gevolg hiervan was, dat eerst na het overlijden van Mr. David van Lennep in 1771 haar nalatenschap gedeeld werd onder beide broeders, waarbij het grote huis in de Kruisstraat, zoals hierboven reeds is gezegd, werd toegewezen aan de oudste. De jongste, Mr. Cornelis van Lennep, was sterker, zowel van geest als van lichaam, dan de oudste en heeft ook meer bekendheid gekregen op wetenschappelijk en op politiek ge bied. Hij heeft zich na zijn promotie in de rechten te Amster dam gevestigd en aldaar een belangrijke politieke carrière op gebouwd. Zijn buitenverblijf was het 'Huis te Manpad onder Heemstede, waar hij, vooral in zijn ambteloze tijd tussen de overwinning der Oranjepartij en de omwenteling 1787 1795) gaarne vertoefde. Dat hij toch nog connecties heeft gehad met het huis in de Kruisstraat te Haarlem, bewijst een verhaal door zijn kleinzoon Jacob van Lennep medegedeeld in Het leven van Mr. Cornelis van Lennep en Mr. David Jacob van Lennep 74. De tweede echtgenote van Mr. David van Lennep was Mechtelina van Teylingen, die na een koit- stondig huwelijk van één jaar in 1764 overleed. Op haar sterf bed had zij haar man laten beloven haar familiepapieren te verbranden, maar deze verzuimde zijn belofte na te komen en liet daarom op zijn sterfbed zijn zoons beloven deze toezeg ging alsnog uit te voeren. Zij konden echter na zijn dood het verzegelde pakket niet vinden, dat die papieren zou be-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 139