138 vatten. Mr. Cornelis zag nu 's nachts, toen hij eens in Den Haag verbleef, vóór zijn bed zijn vader staan, die hem te ken nen gaf, dat het bewuste pakket zich zou bevinden in het bureau in de zijkamer van het huis te Haarlem. Na het ver dwijnen van de verschijning haastte Cornelis zich met een ijlings bestelde 'fargon' naar Haarlem naar het huis in de Kruisstraat, waar hij zijn broer en schoonzuster aan hun ontbijt verraste. In het aangeduide laatje in het bureau in de zijkamer werd inderdaad het pakket gevonden, dat toen door beide broers verbrand werd. Deze gebeurtenis moet zich hebben afgespeeld tussen 1771 en 1776, in de tijd, dat Jacob Cornelis Sylvius van Lennep in het grote huis in de Kruisstraat woonde. Wat na zijn over lijden met dit huis is gebeurd, is niet erg duidelijk. Het is daar om moeilijk te bepalen, wie de lantaarns uit het einde der 18de eeuw aan de gevel heeft laten aanbrengen. Vermoedelijk heeft zijn weduwe er nog gewoond tot zij in 1781 hertrouwde met Mr. Dirk van Boetselaer. Mr. Cor nelis van Lennep als erfgenaam van zijn broeder heeft op 7 augustus 1784 aan Isaac van de Waereld voor f 1800, verkocht75 het huis C 771, gelegen ten zuiden van het grote huis. Het dubbeld huis in de Kruisstraat (wijk VI 172, voor heen C 770) met stal en koetshuis daarachter, uitkomende in de Pieterstraat, alsmede nog een huis en erf in de Kruisstraat, dat ten noorden van het voorgaande gelegen was (wijk VI 171, voorheen C 769), draagt hij op 7 oktober 1807 over aan Mr. Gijsbert André Vermeulen 76 voor f 10.000, Deze laatste kennen wij reeds als de zoon van Pieter Ver meulen, de eigenaar van het pand, dat later Kruisstraat 51 werd. Mr. G. A. Vermeulen kocht op dezelfde datum 77 ook C 771, thans wijk VI 173, van de erven van Dorothea Pop, weduwe van Nicolaas Sibbern te Amsterdam, aan wie bo vengenoemde Isaac van de Waereld het op 24 januari 1794 had overgedragen 78, en werd aldus, evenals indertijd Jacob Cornelis Sylvius van Lennep, eigenaar van de drie huizen naast elkaar, waarvan het middelste het dubbelde huis was, tegenwoordig Kruisstraat 45. Het meest noordelijke van deze

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 140