140 leden 1854), waarop het huis van 18541856 bewoond is ge weest door Mr. Jean Pierre Helenus van Sleyden uit Den Haag volgens het Bevolkingsregister van 1849 en volgende jaren. Dan komt er Mr. Christiaan de Haan wonen, die al reeds sedert enige tijd eigenaar was, want hij betaalde, volgens de legger van de plaatselijke belasting op de huurwaarde van 18481850, toen reeds de voor dit perceel verschuldigde gel den. Hem noemt ook Allan 80 als bewoner en eigenaar in 1874. Hij was een gewezen Oost-Indisch ambtenaar, weduw naar met vier dochters. Zijn derde dochter, Mary Carolina (18311906) heeft het huis na zijn overlijden in 1889 bezeten en bewoond. Uit haar nalatenschap heeft de gemeente Haarlem in 1908 Kruisstraat 45 aangekocht met de grond van het inmiddels afgebroken perceel wijk VI 173 en het verdere erbij behorend erf, zich uitstrekkende tot de Lange Wijngaardstraat en met een toegang in de Pieterstraat, voor f 45000,Het voorstel van Burgemeester en Wethouders hiertoe, gedaan met het oog op huisvesting van de administratie van de gemeente-licht fabrieken, werd goedgekeurd in de zitting van de Gemeente raad van 8 april 1908, nr. 12. Daar het terrein grensde aan dat van het Politiebureau in de Smedestraat, meende men, dat het ook een eventuele uitbreiding van dit gebouw ten goede zou komen. In de akte van aankoop werd de bepaling over genomen uit het testament van Mej. de Haan, dat het perceel Kruisstraat 45 niet in publieke veiling mocht komen, nimmer in handen van Rooms-Katholieken mocht geraken en nooit verhuurd of verkocht zou mogen worden aan winkels. Over de bestemming van de nieuwe aanwinst heeft men echter nog enige jaren in de Raad geredetwist, totdat op 16 oktober 1912 besloten werd om niet de hoofdadministratie van de lichtfabrieken daarheen over te brengen, maar in het benedengedeelte en in enige bij te bouwen lokaliteiten een deel van het gemeente-gasbedrijf te verplaatsen en het boven gedeelte van het huis in te richten voor de Dienst van Bouw en Woningtoezicht. In april 1950 is het gebouw geheel voor de laatstgenoemde dienst ter beschikking vrijgekomen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 142